Εύκολη πρόκριση για τη Λάτσιο, άθλια συμπεριφορά

Κανένα πρόβλημα από τη Νοβάρα, ομάδα της Serie C, δεν συνάντησε η Λάτσιο. Στο Στάδιο «Ολίμπικο» η διαφορά των δύο ομάδων ήταν εμφανής και η ομάδα του Ιντζάγκι επιβλήθηκε εύκολα με σκορ 4-1, κερδίζοντας ένα εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ιταλίας, εκεί όπου θα συναντήσει μία από τις Ίντερ, Μπενεβέντο.

Ο αγώνας πάντως αμαυρώθηκε από την άσχημη συμπεριφορά των οργανωμένων οπαδών της. Πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, άρχισαν να τραγουδούν ρατσιστικά συνθήματα με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα άρχισαν να τραγουδούν τόσο ρατσιστικά συνθήματα («Αυτή εδώ η Ρώμη θυμίζει Αφρική), αλλά και αντισημιτικά («Εβραίοι οι οπαδοί της Ρόμα»).

Ο Τσίρο Ιμόμπιλε πέτυχε δύο τέρματα (20΄και 35΄) και από ένα οι Λουίς Αλμπέρτο (12΄) και Μιλίνκοβιτς – Σάβιτς (45+3). Το γκολ της τιμής για τη Νοβάρα το πέτυχε ο Εουσέπι στο 49ο λεπτό.