Ανατροπή και πρόκριση για το Περού (vid)

Μπορεί η Βολιβία να προηγήθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι όμως το Περού βρήκε απαντήσεις και τελικώς επικράτησε 3-1 (44’ Γκερέρο, 54’ Φαρφάν, 90’+ Φλόρες – 28’ πεν. Μορένο) δημιουργώντας βάσιμες ελπίδες για πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κόπα Αμέρικα.

Σ’ ένα από τα πλέον γνωστά στάδια παγκοσμίως, το ιστορικό Μαρακανά του Ρίο ντε Τζανέιρο, οι δυο ομάδες έδωσε τον δικό τους πρώιμο «τελικό» καθώς η μεν Βολιβία προερχόταν από το ματς με την οικοδέσποινα Βραζιλία, την ομάδα που θ’ αντιμετωπίσει στο επόμενο ματς το Περού. Μόλις στο 11’ το Περού ζήτησε πέναλτι σε φάση με πρωταγωνιστή τον Ζαμπράνο, άποψη που δε βρήκε σύμφωνο τον διαιτητή. Δέκα τρία λεπτά μετά όμως και με την αρωγή του VAR ο ίδιος ποδοσφαιριστής τιμωρήθηκε με κίτρινη για χέρι εντός περιοχής.
Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Μορένο στο 28’ για να έρθει η ισοφάριση ένα λεπτό πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους με υπέροχη, ατομική ενέργεια του Γκερέρο.
Ο ίδιος ποδοσφαιριστής από εκτελεστής έγινε δημιουργός στο 54’ τροφοδοτόντας τον Φαρφάν για το 2-1. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Φλόρες.