Εκδίκηση, ξύλο, αποβολή Μέσι και 3η θέση! (video)

Η Αργεντινή επικράτησε της Χιλής με 2-1 στον «μικρό» τελικό, παίρνοντας την τρίτη θέση στο Κόπα Αμέρικα, σε ματς που είχε αρκετά νεύρα και δύο αποβολές, Μέσι και Μεδέλ.

Οι «αλμπισελέστε» σε ματς που είχε σκληρά μαρκαρίσματα και αρκετά νεύρα, πήραν τη νίκη με 2-1 για να τερματίσουν στην τρίτη θέση του Κόπα Αμέρικα σε ματς που πολλοί θα θυμούνται εξαιτίας της αποβολής του Λιονέλ Μέσι. Ο σούπερ σταρ της Αργεντινής, αποβλήθηκε στο 37ο λεπτό μετά από «κοκορομαχία» με τον Γκάρι Μεδέλ. Ο διαιτητής της αναμέτρησης, Ντίαζ Ντε Βιβάρ, αφού είδε και το VAR αποφάσισε ν΄αποβάλει και τους δύο ποδοσφαιριστές. Για τον Μέσι, αυτή είναι μόλις η δεύτερη φορά στην καριέρα του που αντικρίζει την κόκκινη κάρτα. Η πρώτη ήταν σε φιλικό της Αργεντινής εκτός έδρας με την Ουγγαρία τον Αύγουστο του 2005.
Πριν ωστόσο αποβληθεί, ο Λιό Μέσι,  στο 12ο λεπτό, έβγαλε ασίστ με έξυπνη εκτέλεση φάουλ, για τον Σέρχιο Αγουέρο που δεν δυσκολεύτηκε ν΄ανοίξει το σκορ. Ο Πόυλο Ντιμπάλα δέκα λεπτά αργότερα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αρτούρο Βιδάλ μείωσε σε 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 59ο λεπτό. Ο διαιτητής, χρειάστηκε την βοήθεια του VAR, για την ανατροπή του Αράνγκιζ από τον Λο Σέλσο.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι δύο ομάδες δεν απείλησαν όσο θα ήθελαν ώστε να πετύχουν και άλλο τέρμα.

Η ομαδα του Σκαλόνι, που τα τελευταία δύο χρόνια είχε γνωρίσει ισάριθμες ήττες στον τελικό από την Χιλή, πήρε μια «άτυπη» εκδίκηση, ενώ η Χιλή που τερμάτισε στην τέταρτη θέση, θα δώσει το «σκήπτρο» της σε μια εκ των Βραζιλία ή Περού.