Ζωντανή με Βιδάλ η Χιλή

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, η Χιλή επικράτησε 2-1 της Βολιβίας χάρη σε γκολ-πέναλτι του Βιδάλ (σκόραρε δις) στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων και παρέμεινε στο κόλπο πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κόπα Αμέρικα. Αποκλείστηκε η Βολιβία.

Οι Χιλιανοί ήλεγξαν το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκεια του, δημιούργησαν πολλές και κλασικές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, όμως δυσκολεύτηκαν αρκετά στο να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Τη λύση έδωσε ο Βιδάλ στο ξεκίνημα της επανάληψης (46’), ωστόσο οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων δεν κράτησαν για πολύ, αφού στο 61’ ο Κάμπος με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Μπράβο και ισοφάρισε σε 1-1.

Η ισοπαλία δεν βόλευε καμία από τις δύο ομάδες, αφού αμφότερες «καίγονταν» για βαθμούς. Αυτή που το έδειξε περισσότερο, πάντως, ήταν η Χιλή, η οποία έκλεισε στο μισό γήπεδο τους φιλοξενούμενους και πίεσε ασφυκτικά, σπαταλώντας τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Τελικά, η υπεροχή των Χιλιανών απέφερε καρπούς στο 10ο (!) λεπτό των καθυστερήσεων όταν κέρδισαν πέναλτι (αμφισβητημένο) και ο Αρτούρο Βιδάλ νίκησε για δεύτερη φορά τον Λάμπε χαρίζοντας μία νίκη – χρυσάφι στην ομάδα του.