Φουλ για τους “8” το Περού(vid)

Με το ενάμιση πόδι στην επόμενη φάση του Κόπα Αμέρικα βρίσκεται το Περού, το οποίο επικράτησε του Μεξικού με 1-0.

Με το ενάμιση πόδι στην επόμενη φάση του Κόπα Αμέρικα βρίσκεται  το Περού, το οποίο επικράτησε του Μεξικού με 1-0. Το σύνολο του Σέρχιο Μαρκαριάν κατέκτησε το τρίποντο, χάρη στο γκολ του Γκερέρο  επτά λεπτά πριν ακουστεί το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή και πλέον θέλει μία ισοπαλία για να εξασφαλίσει την είσοδο του στους “8”, ενώ ακόμα και με ήττα μπορεί να βρεθεί στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Το Περού μπήκε δυνατά και στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε τρεις φορές κοντά στο γκολ, με τον Μίτσελ να κρατά ανέπαφη την εστία του. Ωστόσο στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε με αποτέλεσμα οι ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν να είναι ελάχιστες. Από το Μεξικό μόνο ο Ντος Σάντος αποτελούσε πηγή κινδύνου για την άμυνα του Περού.

Στην επανάληψη το Περού κυριάρχησε στο παιχνίδι και στο 59′ ο Βάργκας με σουτ σημάδεψε το δοκάρι. Ο άσος της Φιορεντίνα έκανε το ίδιο και εννιά λεπτά αργότερα σε εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή. Η “λύτρωση” για το σύνολο του Μαρκαριάν ήρθε στο 83′ όταν ο Γκερέρο με κοντινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα πανηγυρίζοντας το δεύτερο του τέρμα στη διοργάνωση.