Μοιρασιά ανάμεσα σε Χαλ και Μίντλεσμπρο (video)

Η Μίντλεσμπρο έχασε την ευκαιρία να βρεθεί μόνη πρώτη στην κορυφή της Τσάμπιονσιπ καθώς στο γκολ του Ασομπαλόνγκα είχε απάντηση ο Γκορσίτσκι που κράτησε όρθια τη Χαλ με το 1-1 να κρίνεται δίκαιο.

Ένα ματς στο οποίο οι δύο ομάδες περίμεναν το λάθος του αντιπάλου για να φανούν απειλητικές κατάφεραν στο πρώτο ημίχρονο να αλληλοεξουδετερωθούν και κατάφεραν να κάνουν μόλις τέσσερις τελικές προσπάθειες χωρίς αυτές να συνιστούν ευκαιρίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπόρο μπήκε δυνατά και στο 51′ προηγήθηκε με γκολ του Ασομπαλόνγκα. Ο Κονγκολέζος επιθετικός βρέθηκε μες την μικρή περιοχή και από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ύστερα από εξαιρετική σέντρα του Χάουσον αλλά και λάθος αντίδραση από την άμυνα της Χαλ.

Στο 61′ η ομάδα του Πιούλις θα μπορούσε να πετύχει δεύτερο γκολ αλλά η κεφαλιά του Φλιντ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάτι. Η Χαλ αποφάσισε να ανέβει και στο 69′ κέρδισε πέναλτι με τον Μάρτιν σε μαρκάρισμα του Φρεντ. Ο κορυφαίος των γηπεδούχων Καμίλ Γκορσίτσκι ευστόχησε και έκανε το 1-1.

Το σκορ αυτό έμεινε ως το τέλος με την Μίντλεσμπρο να χάνει μεγάλη ευκαιρία σε κεφαλιά του Χάουσον στο 90′ να αποκρούει με υπερένταση ο Μάρσαλ. Έτσι η Μπόρο μοιράζεται την κορυφή με την Λιντς στους 19 την ώρα που η Χαλ μένει χαμηλά στη βαθμολογία με μόλις 8 βαθμούς.