Νίκησε μετά από δύο μήνες η Πρέστον (video)

Βαθμολογική ανάσα για την Πρέστον που διέλυσε με 4-0 την προβληματική Γουίγκαν που μετράει μακριά από την έδρα της τέσσερις ήττες στην σειρά. Δύο γκολ ο Κόλουμ Ρόμπινσον, με δέκα τελείωσαν οι φιλοξενουμενοι.

Η αρνητική παράδοση συνεχίστηκε για την Γουίγκαν που έχει να κερδίσει εκτός έδρας την Πρέστον από 2003-2004.Η Πρέστον κατάφερε να πετύχει την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, πρώτη μετά από την πρεμιέρα.

Χωρίς πολλές φάσεις το πρώτο ημίχρονο, το γκολ του Μπερχεϊζεν έκανε την διαφορά στο 17ο λεπτό στέλνοντας στα αποδυτήρια την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με δοκάρι για την Πρέστον με τον Μπράουν στο 49ο λεπτό. Στο 51ο λεπτό η Πρέστον τα κατάφερε με τον Ρόμπινσον να αξιοποιεί την ασίστ του Τζόνσον γράφοντας το 2-0. Σαν να μην έφτανε αυτό η Γουίγκαν έμεινε με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή για απ’ευθείας κόκκινη κάρτα στον Γκίμπσον και στο56ο λεπτό ουσιαστικά τελείωσε το ματς.

Στο 84ο λεπτό ο Νμέτσα κέρδισε πέναλτι και ο Σκωτσέζος Γκάλαγκερ έγραψε το 3-0 και στις καθυστερήσεις ο Κόλουμ Ρόμπινσον διαμόρφσωσε το τελικό 4-0.