Μοιρασιά στο ντέρμπι του Σέφιλντ (video)

Μετά από ένα παιχνίδι με πολύ ένταση, δυνατά και σκληρά μαρκαρίσματα, Σέφιλντ Γουένσντεϊ και Σέφιλντ Γιουνάιτεντ έμειναν στο 0-0 στο Χίλσμπορο στην αναμέτρηση που έκλεισε την 35η αγωνιστική της Τσάμπιονσιπ.

Ο αγώνας στο πρώτο ημίχρονο είχε μία και μοναδική φάση, στο 7’ όταν ο Γουέστγουντ απέκρουσε την κεφαλιά του Μαντίν από το ύψος της μικρής περιοχής κρατώντας το μηδέν για τους γηπεδούχους.

Στην επανάληψη η διάθεση για να παιχτεί καλύτερο ποδόσφαιρο ήταν εμφανής αλλά και πάλι η παραγωγή φάσεων έμεινε χαμηλά.

Στο 49’ μια σέντρα-σουτ του Νόργουντ δεν πρόλαβε ο Σαρπ για την Γιουνάιτεντ.

Στο 65’ οι «κουκοβάγιες» έχασαν μοναδική ευκαιρία να βάλουν «φωτιά» στο Χίλσμπορο όταν μετά από σέντρα του Άαρονς ο Χάτσινσον από το ύψος της μικρής περιοχής δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χέντερσον.

Ένα σου του Πάλμερ για τους γηπεδούχους στο 67’ ήταν η τελευταία καλή επιθετική προσπάθεια στο ματς.

Η Γουένσντεϊ πήγε στους 48 βαθμούς στην 11η θέση παρέα με Άστον Βίλα και πρέστον ενώ η Γιουνάιτεντ στους 65 χάνοντας την ευκαιρία ν’ ανέβει σην δεύτερη θέση πιάνοντας την Λιντς στους 67.