Θέαμα χωρίς άγχος (pics)

Μάιντς και Λειψία πρόσφεραν γκολ και θέαμα στο τελικό 3-3 σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι για την 32η αγωνιστική.

Ο Κλόστερμαν έδωσε αέρα δύο γκολ στην Λειψία μέσα σε 12 λεπτά όταν σκόραρε στο 20′ και στο 32′ με την Μάιντς να μειώνει και το ημίχρονο να κλείνει με το γκολ του Καρίμ Ονισίβο.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Τίμο Βέρνερ έγραψε το 1-3 με το 16ο γκολ του στην σεζόν όμως η ισοφάριση ήταν γαλλική υπόθεση για τους γηπεδούχους. Ο Νιακατέ στο 67ο λεπτό μείωσε σε 2-3 και στο 83ο λεπτό ο Ματετά που είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή διαμόρφωσε το τελικό 3-3.

Η Μάιντς δεν κινδυνεύει δυό αγωνιστικές πριν από το τέλος και βρίσκεται στην 12η θέση του πίνακα με 37 βαθμούς. Η Λειψία θα παίζει του χρόνου champions league καθώς είναι 3η και άνετη με 65 βαθμούς.