Με ανατροπή η Λεβερκούζεν

Η Λεβερκούζεν βρέθηκε πίσω στο σκορ από τη Στουτγκάρδη αλλά την κέρδισε με 2-1 και παρέμεινε στη δεύτερη θέση της Μπουντεσλίγκα.

Οι Σουηβοί προηγήθηκαν νωρίς με γκολ του Λάιτνερ, όμως στο 26′ ο Κίσλινγκ ισοφάρισε επιστρέφοντας στα γκολ έπειτα από 409 λεπτά και σκοράροντας για 14η φορά σε 17 ματς απέναντι στη Στουτγκάρδη.

Ήρωας των γηπεδούχων όμως τελικά αναδείχτηκε ο Ερέν Ντερντιγιόκ, ο οποίος εννέα λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς σκόραρε με κεφαλιά και χάρισε τη νίκη στις «ασπιρίνες».

Η Σάλκε έμεινε στη μάχη για τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη με δύσκολη εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Βόλφσμπουργκ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Σαντάνα, αλλά οι «λύκοι» παρ’ όλο που έμειναν με δέκα στο 50′ λόγω αποβολής του Καλιγκιούρι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Άρντολντ. Ο Κέβιν-Πρινς Μπόατενγκ ήταν αυτός που έδωσε τη λύση στην ομάδα του Γκελζενκίρχεν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο Μάιντς, η τοπική ομάδα επικράτησε 2-0 της Φράιμπουργκ, έχοντας για πρωταγωνιστές τρεις Ασιάτες, δύο για καλούς λόγους και έναν για κακό!

Οι Νοτιοκορεάτες Τζου Χου Παρκ και Τζα Τσέολ Κου πέτυχαν τα δύο γκολ των νικητών, ενώ ο Ιάπωνας Οκαζάκι σκόραρε με το χέρι στο 8ο λεπτό και πανηγύρισε α λα…Μαραντόνα, με τον διαιτητή τελικά να ακυρώνει το τέρμα του υπό τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων.

Η Άουγκσμπουργκ έμεινε για έβδομο σερί ματς αήττητη και πέτυχε την τέταρτη συνεχή νίκη της εντός έδρας στο πρωτάθλημα, κάμπτοντας με 3-1 την αντίσταση της Βέρντερ Βρέμης, που εξακολουθεί να ανησυχεί για την παραμονή.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν νωρίς με αυτογκόλ του Κάλσεν-Μπράκερ, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν λίγο αργότερα με τον Βέρνερ και γύρισαν το ματς στο β’ με τους Άλτιντοπ και Χαν.

Τέλος, η Χόφενχαϊμ βύθισε το Αμβούργο στη 16η θέση της βαθμολογίας με ένα άνετο εντός έδρας 3-0 που είχε διαμορφωθεί ήδη στην πρώτη ώρα αγώνα…