Άιντραχτ για Champions League, Αμβούργο για υποβιβασμό

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επικράτησε με 3-0 της Μάιντς και ανέβηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, εντός έδρας ήττα για το Αμβούργο από την Χέρτα (2-1)που οδεύει ολοταχώς για την δεύτερη κατηγορία της Γερμανίας.

Με τη νίκη αυτή ομάδα της Φρανκφούρτης βρίσκεται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας(μαζί με την Ντόρτμουντ) με 45 βαθμούς, έναν περισσότερο από την Μπάγερ Λεβερκούζεν που έχει ματς λιγότερο. Το απογοητευτικό Αμβούργο είναι στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με μόλις 18 πόντους.

Η Άιντραχτ καθάρισε στο πρώτο μέρος την υπόθεση νίκη αφού πέτυχε τρία γκολ. Η αρχή έγινε με τον Κέβιν – Πρινς Μπόατενγκ να ανοίγει τι σκορ μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης και τον Λούκα Γιόβιτς να κάνει το 2-0 στο 23ο λεπτό, το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από Άντε Ρέμπιτς στο 41ο λεπτό, να κάνει το 3-0.

Ταφόπλακα στα όνειρα του Αμβούργου έβαλε, η εντός έδρα ήττα(2-1) από την Χέρτα Βερολίνου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ντάγκλας Σάντος στο 25ο λεπτό, αλλά με τα γκολ των Λάζαρο στο 56’ και Καλού στο 63’, η Χέρτα γύρισε το ματς και έφυγε με το διπλό.

Αποτελέσματα Γερμανίας 27ης αγωνιστικής:
Αμβούργο – Χέρτα Βερολίνου 1-2 (25′ Ντάγκλας Σάντος – 56′ Βαλεντίνο Λαζάρο, 63′ Σαλομόν Καλού)

Γκλάντμπαχ – Χόφενχαϊμ 3-3 (33′ Γιόζιπ Ντρμιτς, 72′ Λαρς Στιντλ, 90′ Ματίας Γκίντερ – 13′ Μπέντζαμιν Χούμπνερ, 58′ πεν. Αντρέι Κράμαριτς, 73′ Φλοριάν Γκρίλιτς)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Μάιντς 3-0 (6′ Κέβιν-Πρινς Μπόατενγκ, 23′ Λούκα Γιόβιτς, 41′ Άντε Ρέμπιτς)

Άουγκσμπουργκ – Βέρντερ Βρέμης 1-3 (63′ Ράνι Κεντίρα – 5′, 40′ Ισάκ Μπελφοντίλ, 82′ Μαξ Κρούζε)