Στην πέμπτη θέση η εντυπωσιακή Βόλφσμπουργκ

Με την πέμπτη νίκη της στα έξι τελευταία παιχνίδια η Βόλφσμπουργκ επικράτησε 3-2 εκτός έδρας της Άουγκσμπουργκ και με το τέλος του πρώτου γύρου έφτασε στην πέμπτη θέση της Μπουντεσλίγκα.

Με την Άουγκσμπουργκ ξεκίνησε για πρώτη φορά φέτος βασικός ο Σταφυλίδης. Οι Βαυαροί έκαναν καλή εκκίνηση στο ματς, πίεσαν αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Αντίθετα με την ροή του παιχνιδιού βρέθηκαν πίσω στο σκορ με τον Γκιλαβογκί (33′) ενώ η κατάσταση έγινε χειρότερη με το 0-2 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου από τον Γουίλιαμ (41′).

Η ομάδα του Μάνουελ Μπάουμ δεν τα παράτησε! Βγήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να μπει ξανά στο παιχνίδι! Μείωσε στο 49ο λεπτό με τον Κεντίρα και ισοφάρισε με τον Κόρδοβα στο 59ο λεπτό! Από εκεί και πέρα υπήρξε ισορροπία στο ματς. Λίγο πριν το τέλος όμως ο Γκέρχαρντ (89′) πέτυχε το γκολ που έδωσε τη νίκη στην Βόλφσμπουργκ και την ανέβασε στην πέμπτη θέση της Μπουντεσλίγκα.

Η Άουγκσμπουργκ ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο μόλις στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη!