«Αέρας» η Σάλκε (videos)

Σαν σίφουνας πέρασε από την έδρα της Πάντερμπον (1-5) η Σάλκε, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ και πανηγύρισε τη δεύτερη διαδοχική νίκη της στη Μπουντεσλίγκα.

Η ομάδα του Βάγκνερ είχε πέντε διαφορετικούς σκόρερ, ενώ από το 70’ και μετά σημείωσε τρία γκολ, μετατρέποντας σε «πάρτι» τη νίκη της.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη, τη δεύτερη φετινή, πέτυχε και η Φράιμπουργκ, η οποία επιβλήθηκε 3-0 της Χόφενχαϊμ.

Τα αποτελέσματα του Σαββάτου (14/9):

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της Λειψίας για την 4η αγωνιστική του Γερμανικού πρωταθλήματος, ανάμεσα στην τοπική  ομάδα και την Μπάγερν. Μετά το τελικό 1-1 οι γηπεδούχοι απολαμβάνουν την μοναξιά της κορυφής.

Η Ντόρτμουντ δεν δυσκολεύτηκε να περάσει το εμπόδιο της Λεβερκούζεν, επικρατώντας 4-0.

Η αυλαία της αγωνιστικής άνοιξε την Παρασκευή με τον αγώνα του Ντίσελντορφ, μεταξύ της Φορτούνα και της Βόλφσμπουργκ.
Τελικό αποτέλεσμα 1-1

Εύκολη νίκη με 4-0 πέτυχε στην έδρα της η Ντόρτμουντ επί της Λεβερκούζεν, με πρωταγωνιστή τον Ρόϊς που σκόραρε τα δύο από τέσσερα τέρματα της ομάδας του.

Το πρώτο φετινό τρίποντο για την Αούγκσμπουργκ που νίκησε εντός έδρας 2-1 την Αϊντραχτ.

Δύσκολη αλλά εξαιρετικά σημαντική νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος πέτυχε η Μαϊντζ που επικράτησε 2-1 της Χέρτα.

Από το κακό στο χειρότερο πάει η Κολωνία που έχασε στο γήπεδο της με 0-1 αυτή τη φορά από τη Γκλάντμπαχ

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Βέρντερ καθώς νίκησε στο Βερολίνο την Ουνιόν με σκορ 1-2.

Από ένα ημίχρονο είχαν Λειψία και Μπάγερν. Οι Βαυαροί ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν στην επανάληψη. Ο βαθμός της ισοπαλίας (1-1) έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να σκαρφαλώσουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.