Πρεμιέρα Μπουντεσλίγκα: Με 5άρα άρχισε η Ντόρτμουντ (video)

Η Αουγκσπουργκ μπορεί να άνοιξε το σκορ (μόλις στο 1΄) αλλά η Μπορούσια ήταν καταιγιστική στο β’ μέρος-Νίκες για Λεβερκούζεν, Φράιμπουργκ, Βόλφσμπουργκ και διπλό από Φορτούνα Ντίσελντορφ μέσα στη Βρέμη

Εντυπωσιακή η Μπορούσια Ντόρτμουντ νίκησε με 5-1 στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος στον αγώνα με την Αουγσκμπουργκ.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ (μόλις στο 1’ με τον Νίντερλεχνερ έκανε το 0-1), η ισοφάριση όμως ήρθε γρήγορα, με τον Πάκο Αλκάθερ (3’) για το 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο β’ μέρος η Ντόρτμουντ ήταν καταιγιστική και έβαλε τρία γκολ σε 8 λεπτά! Στο 51’ ο Σάντσο έκανε το 2-1, στο 57’ ο Ρέους έκανε το 3-1 και στο 59’ πάλι ο Αλκάθερ έκανε το 4-1. Ο Γιούλιαν Μπραντ στο 82’ έκανε το 5-1.

Στον πάγκο ο Ρέτσος

Η Μπάγερν Λεβερκούζεν (ο Ρέτσος έμεινε στον πάγκο) δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στη νεοφώτιστη, Πάντερμπορν. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές (στο 10’ ο Μπέιλ έκανε το 1-0 και στο 19’ ο Χάβερτζ έκανε το 2-1) αλλά ισοφαρίστηκαν ισάριθμες με τον Μίτσελ (στο 15’ έκανε το 1-1) και τον Μαμπά που στο 25’ έκανε το 2-2.
Το 2-2 ήταν το σκορ ημιχρόνου. Η Μπάγερν Λεβερκούζεν πήρε τη νίκη στο 69’ με τον Βολάντ να κάνει το τελικό 3-2.

Στα άλλα τρία παιχνίδια που άρχισαν στις 16:30 σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Φράιμπουργκ – Μάιντζ 3-0