«Διπλό» στο Λεβερκούζεν για τη Βέρντερ

Η ομάδα της Βρέμης νίκησε με 3-1 στην έδρα των «Ασπιρίνων», μένοντας αήττητη για ένατη αγωνιστική στη Bundesliga, πλησιάζοντας τα ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Τη δέκατη νίκη της στη Bundesliga πέτυχε η Βέρντερ Βρέμης, η οποία πέρασε από το Λεβερκούζεν με 3-1, παίρνοντας εκδίκηση για τη συντριβή με 6-2 στον αγώνα του πρώτου γύρου. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δύο πανομοιότυπα γκολ στο ανοικτό γήπεδο, στο 13’ με τον Κρούζε και στο 37’ με τον Ρασίκα –ύστερα από ασίστ του Κρούζε- θέτοντας τα θεμέλια της νίκης.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 75’ με φοβερή εκτέλεση φάουλ του Μπέιλι, ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας, με τη Βέρντερ να σημειώνει το 1-3 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και πάλι με τον Κρούζε και να παραμένει αήττητη για ένατο σερί ματς.

Χάρη σε αυτό το τρίποντο, το σύνολο του Κόχφελντ πήγε στους 39 βαθμούς, απέχοντας πλέον 3 πόντους από την έκτη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Europa League, εκεί όπου βρίσκεται η Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Για τους νικητές ο Στέφανος Καπίνο έμεινε στον πάγκο.

Μπάγερ Λεβερκούζεν: Χραντέτσκι, Μπέντερ (84’ Βάιζερ), Τα, Ντράγκοβιτς, Γουέντελ, Αράνγις (46’ Χάβερτς), Μπάουμγκαρτλινγκερ, Μπραντ, Μπελαραμπί (46’ Παουλίνιο), Φόλαντ, Μπέιλι

Βέρντερ Βρέμης: Παβλένκα, Γκέμπρε Σελασιέ, Φριντλ, Μοιζάντερ, Αουγκουστίνσον, Μ. Έγκεσταϊν, Σαχίν, Κλάασεν (84’ Λάνγκαμπ), Κρούζε, Ρασίκα (65’ Χάρνικ), Γ. Έγκεσταϊν (75’ Μπαρτέλς)