Με υπογραφή Ροντρίγκες, 6-0 η Μπάγερν τη Μάιντς (video)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χάμες Ροντρίγκες που πέτυχε χατ τρικ, η Μπάγερν, λίγες μέρες μετά τον αποκλεισμό της από το Τσάμπιονς Λιγκ, "σκόρπισε" τη Μάιντς με 6-0.

Η Μπάγερν Μονάχου, ξεπέρασε τον αποκλεισμό της από την Λίβερπουλ στο Τσάμπιονς Λιγκ και «ξέσπασε» στην Αλιάντζ Αρίνα της Μάιντζ με 6-0 στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής.

Τον χορό των γκολ άνοιξε για τους «βαυαρούς» ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι μόλις στο τρίτο λεπτό φτάνοντας τα 17 γκολ στο πρωτάθλημα. Στο 33ο λεπτό ο Χάμες Ροντρίκγες εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Γκορέτσκα για να κάνει το 2-0.  Ο Κομάν έξι λεπτά αργότερα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Ο Χάμες Ροντρίγκες στο δεύτερο 45λεπτο, μέσα σε χρονικό διάστημα 4 λεπτών σκόραρε δύο φορές, πετυχαίνοντας με αυτό τον τρόπο χατ τρικ στον αγώνα φτάνοντας τα επτά γκολ στο πρωτάθλημα. Ο Αλφόνσο Ντέιβις, έγραψε και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, νικώντας τον Μίλερ στο 70ο λεπτό.
Μπάγερν Μονάχου και Ντόρτμουντ βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας έχοντας από 60 βαθμούς.