Πέρασε δεύτερη η Άιντραχτ

Νίκη με 2-0 για την Άιντραχτ επί της Γκλάντμπαχ στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 20ης αγωνιστικής στη Γερμανία, με την ομάδα της Φρανκφούρτης να περνάει στη δεύτερη θέση.

Ο Μπόατενγκ άνοιξε το σκορ στο 43′, με τη μεγάλη ευκαιρία να χάνεται για την Γκλάντμπαχ στο 78′, όταν ο Αζάρ σημάδεψε το οριζόντιο από τη βούλα του πέναλτι. Το τρίποντο για την Άιντραχτ, “κλείδωσε” ο Γιόβιτς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν έτσι στους 33 πόντους, δεύτεροι πίσω από την Μπάγερν Μονάχου (47 με ματς λιγότερο), αφήνοντας στους 31 την Μπορούσια, που ισοβαθμεί με τις Λεβερκούζεν, Σάλκε και Λειψία.