Δια πυρός και σιδήρου η Ντόρτμουντ

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ πέρασε νικηφόρα με 1-0 από την έδρα της Φράιμπουργκ και πήρε προβάδισμα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στη Μπουντεσλίγκα.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ αντιμετώπιζε αρκετά προβλήματα καθώς έπαιζε χωρίς τους Ρόις και Λεβαντόφσκι, όμως έδειξε χαρακτήρα και με τη νίκη ξέφυγε τέσσερις πόντους από την τρίτη Λεβερκούζεν.

Το γκολ που χάρισε τη νίκη στους «κιτρινόμαυρους» πέτυχε στο 58ο λεπτό ο αρχηγός τους Σεμπάστιαν Κελ με σουτ από τα 27 μέτρα που έπιασε στον ύπνο τον αντίπαλο τερματοφύλακα Μπάουμαν.

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αγωνίστηκε 90 λεπτά και πέρασε δύσκολο απόγευμα, καθώς στο 35′ έκανε χέρι στην περιοχή αλλά δεν δόθηκε πέναλτι, ενώ στο 43′ θα μπορούσε να αποβληθεί για μαρκάρισμα στον επιθετικό της Φράιμπουργκ Τσούλεχνερ, αλλά δέχτηκε την κίτρινη κάρτα.