Βόλος – ΟΦΗ 2-0: Ισχυρό προβάδισμα για την ομάδα του Λόπες (hls)

Νίκη με καθαρό σκορ που δίνει πλεονέκτημα στην ομάδα της Μαγνησίας.

Ο Βόλος υποδέχτηκε τον ΟΦΗ στον πρώτο αγώνα της 6ης φάσης του κυπέλλου Ελλάδας και επικράτησε με 2-0, με την ρεβάνς να διεξάγεται σε δυο εβδομάδες στην έδρα των Κρητικών.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες δεν δημιούργησαν ιδιαίτερες ευκαιρίες ο ρυθμός του αγώνα ήταν αργός κυρίως μετά από τα πρώτα 15 λεπτά.

Οι πιο κινητικοί παίκτες από τις δύο ομάδες ήταν οι Στάρτζεον και Δουβίκας που με κάποιες προσπάθειες έδωσαν τις καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης οι οποίες στα πρώτα 45 λεπτά δεν ήταν πολλές.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο, δημιούργησαν ευκαιρίες και άνοιξαν το σκορ στο 52ο λεπτό με το Μαρτίνες.

Στο επόμενο διάστημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο χωρίς όμως να καταφέρουν να αξιοποιήσουν κάποιες από τις φάσεις που προέκυψαν στο συγκεκριμένο διάστημα.

Το γκολ που έκλεισε το σκορ της αναμέτρησης ήρθε στο 86ο λεπτό από τον Μήτογλου μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Σωτηρίου.