Αποκλεισμός για Μαρσέιγ, πρόκριση για Στρασβούργο (video)

Με μοιραίο τον Ντιμίτρι Παγέτ που έχασε δύο πέναλτι η Μαρσέιγ αποκλείστηκε εντός έδρας από το Στρασβούργο στα πέναλτι με το 90λεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 1-1

Έχοντας μόλις δύο νίκες στα τελευταία δέκα ματς σε όλες τις διοργανώσεις η Μαρσέιγ “έβλεπε” το ματς με το Στρασβούργο στους “16” του Λιγκ Καπ ως τελικό.
Ωστόσο και σε αυτό το παιχνίδι η ομάδα του Ρούντι Γκαρσιά παρουσίασε την ίδια προβληματική εικόνα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Μαρτέν στο 17ο λεπτό και στη συνέχεια υπερασπίστηκαν το προβάδισμα τους χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Μαρσέιγ είχε την ευκαιρία να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά ο Παγέτ δε μπόρεσε στο 67ο λεπτό να νικήσει τον Καμαρά που απομάκρυνε.
Ο Λουίς Γκουστάβο ισοφάρισε στο 80ο λεπτό και αφού η ισοπαλία έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα οδήγησε τις δύο ομάδες, χωρίς παράταση, στα πέναλτι.
Λιενάρ, Τόμασον, Μοτχίμπα, Μαρτέν ευστόχησαν για το Στρασβούργο ενώ για τη Μαρσέιγ Λοπέζ και Τόμασον “βρήκαν δίχτυα” όχι όμως και οι Παγέτ, Ραμί.

Ο Κώστας Μήτρογλου που πέρασε ως αλλαγή στο δεύτερο μέρος είχε κεφαλιά πάνω από την εστία λίγο πριν το τέλος και περιορίστηκε κι εκείνος από τη μετριότητα των γηπεδούχων.