Βενέτσια – Τζένοα 1-2: Με τον αέρα της εμπειρίας (hls)

Η Τζένοα ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της περνώντας από τη Βενετία.

Ανώτερη η Τζένοα κατάφερε να δημιουργήσει αρκετές ευκαιρίες μέχρι να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Πορτανόβα να διαμορφώνει το σκορ του πρώτου ημιχρόνου (0-1, 37ο λεπτό). Στην επανάληψη Βενέτσια μπήκε καλύτερα απειλώντας την Τζένοα και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ντένις Γιόνσεν που πέρασε αλλαγή (1-1, 67ο λεπτό). Η Τζένοα όμως είχε τον τελευταίο λόγο με τον Γεμπόα να έρχεται από τον πάγκο και να χαρίζει το πρώτο διπλό της σεζόν σε μια ομάδα που ξεκάθαρο στόχο την επιστροφή στη Serie A (1-2, 87o λεπτό). Στις καθυστερήσεις η Βενέτσια πέτυχε γκολ που ακυρώθηκε σωστά για off side.