Αμορεμπιέτα-Λεγανές 1-3: Το σερί συνεχίζεται για τους Μαδριλένους (hls)

Η ομάδα του Ναφτί πέρασε από τη χώρα των Βάσκων και απέχει 6 βαθμούς από την πρώτη εξάδα και τα playoffs.

Το πρώτο ημίχρονο είχε ελάχιστες καλές στιγμές, η Λεγανές είχε κατοχή που υπερέβη το 60%, η Αμορεμπιέτα δεν φάνηκε απειλητική και τελικώς το τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους έκρυβε το γκολ, ένα καλά εκτελεσμένο φάουλ του Πάρδο έδωσε την ευκαιρία στον Αρνάιθ με κεφαλιά με ανοίξει το σκορ με το 4ο γκολ του στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με μεγαλύτερη όρεξη στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά το γκολ ήρθε για τη Λεγανές στο 81′ με τον Ρέθιο και πάλι από στατική φάση.

Το γκολ του Ομπιέτα στο 88′ έδωσε ελπίδες στους “αθούλες” όμως στην τελευταία φάση του αγώνα ο Μπάρσενα με σπουδαίο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-3, με την Αμορεμπιέτα να μένει στους 26 βαθμούς και την 19η θέση.

Αμορεμπιέτα: Σάνταμαρια, Χιλ, Νολοσκοαΐν, Λουένγο, Λαραθάμπαλ(75′ Αλδαρούλ) , Πένια (75′ Ορόθκο), Μπιλμπάο (αρχ.), Ρος (61′ Ολαετσέα), Λόπεθ, Γουρουθέτα (86′ Ετσαμπούρου), Μορένο (61′ Ομπιέτα)

Προπονητής: Ινίγο Βέλεθ

Λεγανές: Ριέσγο, Παλένθια, Νιόμ, Γκονθάλεθ, Κιντιγιά, Πάρδο(84′ Εράσο)  Ρέθιο (αρχ.), Σισέ (84′ Μουνιόθ), Σιμπασάκι (64′ Μπαουτίστα), Αρνάιθ (78′ Μπάρσενας), Κασμί (64′ Ιμπάνεθ)

Προπονητής: Μεχντί Ναφτί

Δείτε εδώ τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης.