ΗΠΑ-Γαλλία 1-3: Στο κυνήγι της τετράδας οι τρικολόρ (hls)

Η Γαλλία νίκησε στο Ρίμινι τις ΗΠΑ με 3-1 σετ και παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι μιας θέσης για το Final Four του Volleyball Nations League.

Ήταν αγώνας για την 11η αγωνιστική την τέταρτη βδομάδα των ανδρών.

Η Γαλλία μπήκε δυνατά και με τον Πατρί (14π.) καλό στην επίθεση και τον Ν’ Γκαπέ (16π.) καθοριστικό στο τέλος, πήρε το πρώτο σετ με 23-25.

Οι αμερικανοί ανέβασαν την απόδοση τους στο δεύτερο σετ και πίεσαν πολύ από την θέση του σερβίς. Χάλασαν την γαλλική υποδοχή, καλοί στο μπλοκ άμυνα και με κορυφαίο τον Ντεφάλκο (21π.) πήραν το σετ με 25-22.

Το τρίτο ήταν το καλύτερο σετ του ματς, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία. Από το 24-24 και μετά πήγαιναν πόντο-πόντο με εκατέρωθεν χαμένες ευκαιρίες για να ντο κατακτήσουν. Τελικά οι Γάλλοι έκαναν το 2-1 σετ με 31-29.

Στο τέταρτο και τελευταίο οι Γάλλοι μπήκαν δυνατά και είχαν συνεχώς την πρωτοπορία στο σκορ. Με Μπρισάρ αντί Τονιουτί στην πάσα και Μπογιέ αντί Πατρί στην διαγώνιο κατάφεραν να το κατακτήσουν με 25-22 και μαζί να πάρουν το ματς.

Τα σετ: 23-25, 25-22, 29-31, 22-25.