Πλησίασε την κορυφή η Τζουργκάρντεν (video)

Η Τζουργκάρντεν επικράτησε με 2-0 της Χάκεν σε αναμέτρηση για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος και πλησίασε την κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος Σουηδίας.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Αϊντάρεβιτς. Η Τζουργκάρντεν πίεσε όμως απώλεσε 3 καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο με πρωταγωνιστή στις δύο από αυτές τον πρώην παίκτη της ΑΕΚ.

Το τρίποντο της νίκης ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο για τους γηπεδούχους, αφού κατάφεραν να σκοράρουν στο 80ο λεπτό με τον κεντρικό αμυντικό τους, Λάρσον και στις καθυστερήσεις με τον Τσιλούφια που είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι.

Οι νικητές διεύρυναν το αήττητο σερί τους ε 9 αγώνες με 7 νίκες και 2 ισοπαλίες σε αυτό το διάστημα και απέχουν δύο βαθμούς από την πρώτη θέση της βαθμολογίας όπου βρίσκονται ΑΙΚ Στοκχόλμης και Μάλμε.