Δυσκολεύθηκε για ένα ημίχρονο η ΑΪΚ (video)

Η Μπρομαποϊκάρνα προβλημάτισε για ένα ημίχρονο την ΑΪΚ Σόλνα, αλλά οι γηπεδούχοι με καταιγιστικό δεύτερο ημίχρονο έφτασαν στο τελικό 5-1 και στη δέκατη νίκη τους στο πρωτάθλημα Σουηδίας.

Το ματς για την πρωτοπόρο Σουηδίας δεν άρχισε καλά καθώς στο 18ο λεπτό πήρε, σε κόντρα επίθεση, προβάδισμα στο σκορ με το Νίλσον . Η ΑΪΚ δε βρήκε χώρους για να γίνει απειλητική κι έφτασε στην ισοφάριση στο 39ο λεπτό με τον Αργεντινό Νίκολας Στεφανέλι, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε λανθασμένη συμπεριφορά της αντίπαλης άμυνας.

Ο Στεφανέλι δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους έκανε το 2-1, ο Γκόιτομ στο 50ο λεπτό το 3-1 με πέναλτι για να δώσει ουσιαστικά πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση. Ο Στεφανέλι πέτυχε και τρίτο γκολ για το 4-1 της ΑΪΚ και ο Ελιουνούσι που τον αντικατέστησε διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Η Τζουργκάρντεν που επικράτησε με ανατροπή και γκολ στις καθυστερήσεις της Χάκεν με 2-1 πλησίασε την ΑΪΚ στους 3 βαθμούς έχοντας μάλιστα και παιχνίδι λιγότερο.