Βήμα τίτλου με Ελιουνούσι για την ΑΙΚ

Σημαντικό βήμα προς την κατάκτηση του τίτλου έκανε η ΑΙΚ Στοκχόλμης νικώντας 2-0 στο στάδιο «Ούλεβι» του Γκέτεμποργκ, επτά αγωνιστικές πριν το φινάλε του μεγάλου Σουηδικού πρωταθλήματος

Σημαντικό βήμα προς την κατάκτηση του τίτλου έκανε η ΑΙΚ Στοκχόλμης στο στάδιο «Ούλεβι» του Γκέτεμποργκ, επτά αγωνιστικές πριν το φινάλε του μεγάλου Σουηδικού πρωταθλήματος.

Οι «εκλεκτοί του παλατιού» στην Σκανδιναβική χώρα έπαιξαν για την ουσία και κατάφεραν στο 24ο λεπτό να προηγηθούν με γκολ του γνωστού μας από την θητεία του στον Ολυμπιακό, Ταρίκ Ελιουνούσι.
Στη συνέχεια οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας έδωσαν, σταδιακά, χώρο στους γηπεδούχους αναζητώντας το ελεύθερο πεδίο για την εκδήλωση αντεπιθέσεων.

Η Γκέτεμποργκ το προσπάθησε, ήθελε αλλά δεν μπορούσε εύκολα να προσεγγίσει την αντίπαλη περιοχή. Είχε ψυχολογικό κίνητρο μέσα από μια μέτρια χρονιά, δίχως όμως να φτάσει σε κάτι ουσιαστικό. Κι όπου χρειάστηκε ο τερματοφύλακας της ΑΙΚ, Όσκαρ Λινέρ ήταν σταθερός στις επεμβάσεις του

Η επισφράγιση μιας τόσο καθοριστικής νίκης ήρθε στο 89ο λεπτό. Σε εκτέλεση κόρνερ από τον Σεμπάστιαν Λάρσον ο Χενόκ Γκοϊτόμ με κεφαλιά πέτυχε το 11ο τέρμα του στην φετινή Allsvenskan διαμορφώνοντας το τελικό 0-2.

Επτά αγωνιστικές πριν το φινάλε η ΑΙΚ έφτασε τους 54 πόντους έναντι 48 που έχει η Νόρσεπιγκ.
Να και μια εικόνα από τα αποδυτήρια της ομάδας αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα στο Ούλεβι.