Χαμένο έδαφος και πάλι για την ΑΙΚ

ΑΙΚ Στοκχόλμης και Μάλμε έμειναν σε ισοπαλία με σκορ 1-1 με τους πρωτοπόρους να χάνουν βαθμούς για 4η συνεχόμενη αγωνιστική και τη διαφορά τους από τη 2η Νόρκεπινγκ να είναι πλέον στους 4 βαθμούς τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος.

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν ελάχιστες οι καλές στιγμές με την ΑΙΚ να απειλεί πρώτη με διπλή ευκαιρία από τους Λάρσον και Στεφανέλι. Η Μάλμε απάντησε με προβολή του Μπρόρσον και επέμβαση του Λίνερ σε κόρνερ και προηγήθηκε με γκολ του Κρίστιανσεν από ασίστ του Ρικς στο 44ο λεπτό.

Στο 53′ ο Στεφανέλι έστειλε τη μπάλα άουτ με κεφαλιά και στο 62′ ο Ρασίντι ασόχησε σε μακρινό σουτ για τους γηπεδούχους. Στο 73ο λεπτό ο Τράουστασον έκλεψε τη μπάλα προσέγγισε την περιοχή όμως σούταρε άουτ.

Στο 87ο λεπτό ο Βίντχαϊμ σούταρε από τη γωνία της μικρής περιοχής όμως ο Λίνερ έδιωξε με τα πόδια. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ ο Σεμπάστιαν Λάρσον στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.
Μάλιστα στη συνέχεια και μετά από διενέξεις στον αγωνιστικό χώρο ο σκόρερ είδε 2η κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

ΑΙΚ: Λίνερ, Μιλόσεβιτς, Κάρλσον, Γιάνσον, Σούντγκρεν, Λάρσον, Δημητριάδης, Όλσον, Ρασίντο, Γκόιτομ, Στεφανέλι.

Μάλμε: Νταλίν, Λάρσον, Νίλσεν, Μπρόρσον, Ρικς, Λέβικι, Μπασιρού, Κρίστιανσεν, Τράουστασον, Άντονσον, Ρόσενμπεργκ.