Στους «32» του απλού στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα η κορασίδα Παπαδημητρίου και ο έφηβος Κορδούτης

Στον 3ο γύρο του απλού προχώρησαν στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης της Οστράβα ο Ιάσονας Κορδούτης και η Μαλαματένια Παπαδημητρίου στο απλό νέων και κορασίδων αντίστοιχα.

Προκρίθηκαν με δύσκολες νίκες και το βράδυ επιδιώκουν την είσοδο στις θέσεις 1-16. Καλή προσπάθεια έκαναν και πέντε ακόμα παιδιά, που ήταν στους «64» του ίδιου αγωνίσματος, αλλά αποκλείστηκαν από τη συνέχεια. Επίσης, στα ταμπλό της «παρηγοριάς», που άρχισαν το πρωί, προχωρά ο Γεράσιμος Πετρής, ο οποίος μπήκε στη 16άδα των εφήβων.

Γενικά στους νέους κύλησαν σαφώς καλύτερα τα πράγματα στο απλό απ’ ό,τι στο ομαδικό και ήρθε από τον Κορδούτη το δυνατό αποτέλεσμα, που περίμεναν κάποια στιγμή στη διοργάνωση. Ο 18χρονος πρωταθλητής έκαμψε τον Βέλγο Νίκολας Ντεγκρός με 4-3 σετ και προκρίθηκε στον γύρο των «32». Προηγήθηκε και με 3-1 σετ, δέχτηκε την ισοφάριση και με δυνατή ψυχολογία πάνω απ’ όλα πήρε οριακά το 7ο σετ και τη νίκη (11-8, 5-11, 12-10, 11-5, 4-11, 10-12, 11-9). Ο Ντεγκρός βρίσκεται στο νούμερο 52 στην ευρωπαϊκή κατάταξη των νέων όταν ο Κορδούτης δεν είναι αξιολογημένος. Στον 3ο γύρο ο Έλληνας διεθνής συναντά σήμερα στις 20:30 τον δυνατό Αυστριακό Ματσιέλ Κολοτζιέτσικ.

Το βελτιωμένο πρόσωπο των εφήβων φάνηκε (πέρα από τα παιχνίδια στο «παρηγοριάς» που προηγήθηκαν) και με την αξιοπρεπέστατη εμφάνιση του Γεράσιμου Χατζηλυγερούδη κόντρα στο μεγάλο ίσως φαβορί του απλού, τον Τρουλς Μέρεγκαρντ. Έχασε μεν 4-0 σετ από τον δευτεραθλητή κόσμου και Ευρώπης στο αγώνισμα ο Πατρινός πρωταθλητής, αλλά πήγε καλά και «γέμισε» τα τρία από τα τέσσερα σετ (5-11, 7-11, 8-11, 9-11).

Στο απλό κορασίδων η Παπαδημητρίου κυνηγά την υψηλή θέση ως νούμερο 9 στα seeding και στις «64» έκανε το πρώτο βήμα. Επικράτησε με 4-2 σε πολύ δύσκολη αναμέτρηση με τη Βικτόρια Βρόμπελ από την Πολωνία και προχώρησε στον 3ο γύρο (9-11, 11-8, 12-10, 9-11, 11-9, 11-7). Το βράδυ στις 22.00 αντιμετωπίζει τη Σόφι Έρλεϊ από την Ιρλανδία.
Επίσης στον 2ο γύρο του αγωνίσματος η Χρυσή Φωτιάδου πήρε τα δύο πρώτα σετ κόντρα στην Ουκρανή Βερόνικα Ματιούνινα, έχασε τα υπόλοιπα και τελικά αποκλείστηκε στις λεπτομέρειες με 4-2 σετ (11-9, 11-9, 9-11, 8-11, 4-11, 8-11)
Στη μικρή κατηγορία επίσης και τον 2ο γύρο του απλού παίδων ο Αλέξανδρος Μαδέσης αποκλείστηκε με 4-0 σετ από τον ισχυρό Τσέχο Σιμόν Μπέλικ, που είναι νούμερο 2 του ταμπλό (5-11, 2-11, 8-11, 3-11). Στην ίδια φάση ο Αλεσσάντρο Φέλτσερ έχασε με το ίδιο σκορ από τον Γερμανό Φέλιξ Κόχλερ (4-11, 3-11, 7-11, 9-11).

Στον 2ο γύρο του απλού νεανίδων χρειαζόταν και λίγη τύχη η Ιωάννα Γερασιμάτου, δεν την είχε απέναντι στη Σουηδέζα Τζένι Έντβινσον και αποκλείστηκε με 4-1 σετ. Είναι χαρακτηριστικό ότι έχασε τρία σετ με οριακή διαφορά και στα δύο πρώτα είχε και σετ μπολ (12-14, 10-12, 6-11, 11-6, 9-11).

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΟ «ΠΑΡΗΓΟΡΙΑΣ»

Από το πρωί άρχισαν οι αγώνες του consolation στην Οστράβα και μόνο από τους νέους ήρθαν θετικά αποτελέσματα. Στους εφήβους σχηματίστηκε ταμπλό των «128», αλλά ο Γεράσιμος Πετρής και ο Ζήσης Δουκέρης μπήκαν χωρίς αγώνα στους «64». Εκεί ο Δουκέρης ξεπέρασε με 3-0 σετ τον Τσέχο Άνταμ Στάλζερ (11-4, 11-6, 11-6) και ο Πετρής τον Φινλανδό Άρτου Πικχάλα 3-1 σετ (11-8, 4-11, 11-7, 11-8). Μετά ο δεύτερος μπήκε στις θέσεις 1-16 και αύριο διεκδικεί ένα καλό πλασάρισμα. Στους «32» νίκησε 3-0 άνευ αγώνα τον Σέρβο Γιόβαν Γιόκοφ και αύριο στον 4ο γύρο συναντά τον Ολλανδό Φλορίς Ζουλ Μούλεν. Ο Δουκέρης αποκλείστηκε στους «32» από τον Σλοβάκο Φιλίπ Ντέλινστακ με 3-1 σετ (11-4, 9-11, 8-11, 6-11).

Στο consolation των νεανίδων το ταμπλό άρχισε από τις «64». Η Ντανιέλα Γραμματοπούλου-Χρυσοπούλου κάμφθηκε με 3-2 σετ στον 1ο γύρο από τη Βουλγάρα Γκαμπριέλα Ιβάνοβα (11-4, 8-11, 9-11, 11-8, 7-11). Το ίδιο και η Ευαγγελία Τρωαδίτη, παρότι προηγήθηκε με 2-0 σετ απέναντι στην  Τζοάνα Λόπες από την Πορτογαλία (11-7, 11-8, 7-11, 6-11, 8-11). Η Ελισάβετ Χατζηκύρκα αποκλείστηκε με 3-0 από την Ολλανδέζα Καρλίν Φαν Λίεροπ (4-11, 6-11, 6-11).

Στο «παρηγοριάς» των παίδων ο Σωκράτης Γιαννούτσος έχασε με 3-0 από τον Τούρκο Χακάν Ιζίκ (8-11, 13-15, 6-11), σε εντελώς διαφορετικό παιχνίδι φυσικά από αυτό που έδωσε και νίκησε χτες με τον ίδιο αθλητή ο Μαδέσης.

Στις κορασίδες και το ανάλογο ταμπλό των «64» η Ευαγγελία Μεραμβελλιωτάκη ηττήθηκε στα πέντε σετ με την Ιταλίδα Τσιάρα Ρένσι (11-7, 8-11, 10-12, 12-10, 5-11).