Οι Σέρβοι παρηγορήθηκαν με τους Αμερικάνους (photo)

Μία ακόμα θλιβερή εμφάνιση των Αμερικάνων που συνοδεύτηκε με την χειρότερη θέση στην ιστορία τους σε παγκόσμιο Κύπελλο και μια άκρως τιμητική νίκη για τους Σέρβους με 94-89 σε ένα παιχνίδι που ο Μπογκντάνοβιτς έκανε ό,τι ήθελε.

Οι Σέρβοι έκαναν ένα εξωπραγματικό πρώτο δεκάλεπτο. Ο Μπογκντάνοβιτς πέτυχε τέσσερα τρίποντα σε τέσσερα λεπτά, την ίδια στιγμή οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς κράτησαν τους Αμερικάνους ένα ολόκληρο δεκάλεπτο στους επτά πόντους. Το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 32-7 για τους Σέρβους και ουσιαστικά αυτό το τρομακτικό ξεκίνημα έμελε να είναι και ο βασικός λόγος που οι Αμερικάνοι ηττήθηκαν.

Παρόλα αυτά οι παίκτες του Πόποβιτς επέστρεψαν δυναμικά στην δεύτερη περίοδο με τον Μπαρνς να δίνει το σύνθημα οι ΗΠΑ έκλεισαν το ημίχρονο μόλις τέσσερις πόντους πίσω (44-40). Στο τρίτο δεκάλεπτο φάνηκε να αποκαθίσταται η τάξη και οι παίκτες του Πόποβιτς προηγήθηκαν για αρκετο διάστημα, όμως τα τελευταία δέκα λεπτά άνηκαν στην σέρβικη ομάδα.

Μπογκντάνοβιτς, Λούτσιτς και Μίτσιτς έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι και με ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά έφτασαν στη νίκη και την πέμπτη θέση.