Τίμια η Τσεχία, καλύτερη η Αυστραλία (video)

Επιτέλους πέρασε κι ένα φαβορί! Οι Αυστραλοί αν και γνώρισαν την σκληράδα των φιλότιμων Τσέχων έφτασαν στη νίκη με 82-70 και πέρασαν στην τετράδα του παγκοσμίου εκεί θα αντιμετωπίσουν την Ισπανία που τους περιμένει από χθες.

Όλο το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το εικοσάλεπτο να κλείνει με σκορ 33-30 υπέρ των “κανγκουρό”. Η τρίτη περίοδος ωστόσο ήταν το κομβικό σημείο του προημιτελικού που έκρινε και την εξέλιξή του. Οι Αυστραλοί βρήκαν ρυθμό έπαιξαν την καλύτερη άμυνα που είχαν παίξει ως εκείνο το σημείο κι άρχισαν να χτίζουν διαφορά.

Ο Μιλς έκανε φοβερό παιχνίδι με 24 πόντους και 6/9 τρίποντα, ενώ και οι ψηλοί της Αυστραλίας έκαναν καλά τη δουλειά τους με 18 κερδισμένα επιθετικά ριμπάουντ. Οι Τσέχοι είχαν και πάλι ως παίκτη ορχήστρα τον Σατοράνσκι, όμως, έμειναν από δυνάμεις. Ο Άουντα έδωσε λύσεις στο πρώτο ημίχρονο, όμως κι εκείνος δεν είχε διάρκεια.