Σκόλα λαμπρός την οδηγεί

Με άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα, με ενέργεια και ηγέτες τον αγέραστο Λουίς Σκόλα και τον Φακούντο Καμπάτσο η Αργεντινή νίκησε με 80-66 την Γαλλία και προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου όπου θ’ αντιμετωπίσει την Ισπανία.

Με άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα, με ενέργεια και ηγέτες τον αγέραστο Λουίς Σκόλα και τον Φακούντο Καμπάτσο η Αργεντινή νίκησε με 80-66  την Γαλλία και προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου όπου θ’ αντιμετωπίσει την Ισπανία.

Ο αγέραστος Λουίς Σκόλα τελείωσε το ματς με 28 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ ο «δαιμόνιος» Φακούντο Καμπάτσο οργάνωσε άψογα και είχε 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Για τους Γάλλους που τα «έσπασαν» έξω από τα 6.75 (7/31τρ.) πρώτοι σκόρερ οι Φουρνιέ και Ντιλικίνα με 16 πόντους έκαστος.

Η Αργεντινή στην Beijing Wukesong Sport Center του Πεκίνου, ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, δεν άφησε κανένα περιθώριο στους άστοχους και άνευρους Γάλλους κι έφτασε εύκολα στην επικράτηση.

Μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, με καλύτερη ψυχολογία και είχε τον έλεγχο του αγώνα. Προηγήθηκε με 10-2 και 21-18 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Γάλλοι με τον Γκομπέρ να ελέγχει την εναέρια κυκλοφορία πέρασαν μπροστά με 23-24, αλλά η αντίδραση ήταν άμεση από τους λατίνους. Με Καμπάτσο και Σκόλα εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία της Γαλλίας έξω από τα 6.75 (2/13τρ.), πέρασαν μπροστά 31-24 κι έκλεισαν το ημίχρονο στο 32-39.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η Αργεντινή έφυγε με δέκα πόντους (45-35) την στιγμή που η Γαλλία κι ειδικά ο Φουρνιέ (0/5τρ. στο σημείο εκείνο) συνέχιζαν με τρομερή αστοχία (4/18 συνολικά). Το σκορ πήγε στο 55-40 και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 60-48.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου με τρίποντο του Μ’ Μπαγιέ η διαφορά έπεσε στους 9 (60-51). Στο 34’ το σκορ ήταν 65-57. Με τρίποντο του Σκόλα 3.45 πριν το τέλος το σκορ έγινε 71-57 κι ένα ακόμη λίγο μετά για το 74-59. Το ματς δεν είχε γυρισμό για τους Γάλλους που θα διεκδικήσουν κόντρα στην Αυστραλία το χάλκινο μετάλλιο.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 39-32, 60-48, 80-66.