Τρίο-«φωτιά» έδωσε τη νίκη στην Τσεχία

Με την τριάδα Χρούμπαν, Σατοράνσκι και Μπόχατσικ να σκοράρει τους 67 από τους 94 πόντους της, η Τσεχία λύγισε την Πολωνία με σκορ 94-84 και θα παίξει για την 5η θέση με την Σερβία. Δεν έφτασαν οι 22 πόντοι του Βατσίνσκι.

Έχοντας ήδη «τρυπήσει» το ταβάνι τους στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο, Τσεχία και Πολωνία έδωσαν σκληρή μάχη στην Σανγκάη στο πρώτο ματς για τις θέσεις 5-8.

Οι Τσέχοι πήραν προβάδισμα στο ημίχρονο με 43-35 χάρη στο επιμέρους 20-12 της δεύτερης περιόδου, όμως οι πεισματάρηδες Πολωνοί βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι στην Τρίτη περίοδο και μάζεψαν την διαφορά σε οριακό επίπεδο (64-63).

Στο φινάλε, η ομάδα του Μάικ Τέιλορ δεν βρήκε λύσεις στην «μαγική» τριάδα των Χρουμπαν (24π, 12ρ, 3ας), Σατοράνσκι (22π, 12ας, 4ρ) και Μπόχατσικ (21π, 5/8 τρίποντα).

Το τελικό 94-84 στέλνει την Τσεχία απέναντι στην Σερβία στο κυνήγι της 5ης θέσης, ενώ οι Πολωνοί θα αντιμετωπίσουν τις Η.Π.Α σε αγώνα με έπαθλο την 7η.