Βενέτσια-Σάσαρι 93-91: Στα ημιτελικά με ανατροπή (hls)

Η Βενέτσια επικράτησε της Σάσαρι στο «Τζιουζέπε Ταλέρσιο» με 93-91 με ανατροπή και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά των play offs της LegaBasket.

Οι γηπεδούχοι έκαναν μια επική ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο, το οποίο νίκησαν με επιμέρους σκορ 30-14 και πήραν το εισιτήρια για τα ημιτελικά όπου και θ’ αντιμετωπίσουν την Αρμάνι Μιλάνο.

Η Σάσαρι μετά το πρώτο δεκάλεπτο (24-23), πήρε τον έλεγχο του ρυθμού και του αγώνα και με εξαιρετικό τον Μίρο Μπίλαν άρχισε να διευρύνει την υπέρ της διαφορά. Ο κροάτης ήταν ασταμάτητος στην επίθεση τελειώνοντας το ματς με 26 πόντους.

Το ημίχρονο έκλεισε στο 36-49, ενώ η διαφορά στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου έφτασε και τους 19 πόντους (52-71), με την περίοδο να τελειώνει στο 63-77.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστές τους Στόουν και Ντέϊ, η Βενέτσια μείωσε σταδιακά, ισοφάρισε σε 87-87 με τρίποντο του Ντε Νικολάο και πέρασε 92-91 με ένα ακόμη από τον Τονούτ. Στην τελευταία επίθεση η Σάσαρι αστόχησε και ο Ντέϊ πήρε το ριμπάουντ και το φάουλ στα 2’’ πριν το τέλος. Έβαλε την πρώτη κι έχασε επίτηδες τη δεύτερη, σφραγίζοντας νίκη και πρόκριση.

Για την Βενέτσια που έπαιξε χωρίς τον τραυματία Μάϊκ Μπράμος, ο Ντέϊ είχε 20 πόντους, 16 ο Στόουν και 15 ο Τονούτ.
Για την Σάσαρι 26 ο Μπίλαν, 16 ο Μπέντζιους με 9 ριμπάουντ και 15 ο Κρούσλιν.