Mε Γουέιντ και τρίποντα το Μαϊάμι

Με κορυφαίο τον Ντουέιν Γουέιντ και ρεκόρ τριπόντων για τη φετινή σεζόν, το Μαϊάμι νίκησε τη Βοστώνη με 115-99 εντός έδρας.

Ο Γουέιντ πέτυχε 19 πόντους, με την Χιτ να ευστοχεί 18 φορές για τρεις, ενώ ο ο Ρίτσαρντσον είχε 18, ο Τζόουνς 14 και ο Γουίνσλοου 13 με 11 από τις συνολικά 33 ασίστ των νικητών.

Οι Σέλτικς, στο προηγούμενο παιχνίδι τους είχαν σκοράρει 135 πόντους απέναντι στην Ιντιάνα, όμως περιορίστηκαν κάτω από τους 100 για μόλις τέταρτη φορά φέτος και πρώτη από τον περασμένο Νοέμβριο. Ο Ίρβινγκ ήταν πρώτος σκόρερ τους αλλά και του αγώνα με 22 πόντους, ο Σμαρτ πέτυχε 18 και οι Τέιτουμ και Μόρις από 17.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 61-43 στο ημίχρονο και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου με επιμέρους σκορ 11-3 έδειχναν να καθαρίζουν φτάνοντας στο 72-46. Οι Σέλτικς έκαναν αντεπίθεση με 16 σερί πόντους, όμως σε εκείνο το σημείο μίλησε ο Γουέιντ, αυξάνοντας και πάλι την διαφορά, ενώ στην τελευταία περίοδο τα τρίποντα του Τάιλερ Τζόνσον έβαλαν τέλος στις φιλοδοξίες των φιλοξενούμενων.