Χαμηλή «πτήση» για Αντετοκούνμπο, μεγάλο «διπλό» για το Φοίνιξ

Την 54η ήττα τους, στην τρέχουσα σεζόν του ΝΒΑ, γνώρισαν οι Μιλγουόκι Μπακς, χάνοντας εντός έδρας από τη Σάρλοτ με 101-92. Ο Γιάννης Αντεκούνμπο σημείωσε 2 πόντους σε 21.56 λεπτά συμμετοχής.

Ο Έλληνας παίκτης σκόραρε μονάχα από βολές, πήρε 3 ριμπάουντ κι έδωσε 1 τελική πάσα, ενώ είχε 2 κοψίματα και 2 κλεψίματα. Καλύτερος των γηπεδούχων ήταν ο Μπράντον Νάιτ με 21 πόντους, ενώ για τους νικητές Μπόμπκατς, οι οποίοι εξασφάλισαν νίκη και διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο (επί μέρους σκορ 18-25), 21 πόντους σκόραρε ο Κέμπα Ουόκερ και 20 ο Αλ Τζέφερσον.

Με το αποτέλεσμα αυτό το Μιλγουόκι έπεσε στο 13-54 και, φυσικά, είναι στην τελευταία θέση της Eastern Central, ενώ η Σάρλοτ ανέβηκε στο 33-34 στη Southeast. Στο άλλο ματς του απογεύματος της Κυριακής (16/3) το Φοίνιξ επικράτησε, με 121-113, μέσα στο Τορόντο των Ράπτορς φτάνοντας στο 38-28 στη δυτική Pacific. Οι Καναδοί έμειναν πρώτοι στην ανατολική Atlantic με 37-28.

Για τους νικητές Σανς ο Τζέραλντ Γκριν σκόραρε 28 πόντους σε 26.43 λεπτά συμμετοχής, ενώ σημαντική ήταν η προσφορά του Μαρκίφ Μόρις ο οποίος σταμάτησε στους 16 πόντους και στα 14 ριμπάουντ. Για τους Ράπτορς οι 28 πόντοι του Κάιλ Λόρι, οι 22 του Τέρενς Ρος και οι 20 του Αμίρ Τζόνσον δεν στάθηκαν ικανός απολογισμός για να οδηγήσουν τους γηπεδούχους στη νίκη.