«Κατήφορος» για τη Λαμποράλ, μεγάλο «διπλό» για Μάλαγα

Τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της στην ACB και την ένατη φετινή στο ισπανικό πρωτάθλημα γνώρισε η Λαμποράλ, αντίπαλος του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού στο Top-16 της Ευρωλίγκας, με θύτη αυτή τη φορά την Γκραν Κανάρια, στα Κανάρια Νησιά, με 84-81.

Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο βρέθηκε να χάνει με 39-30 στο πρώτο ημίχρονο, μάζεψε τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (20-27 επί μέρους σκορ) και τελικά έχασε στις λεπτομέρειες με 84-81. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Μπραντ Νιούλεϊ με 24 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Μπεν Χάνσμπορο με 18.

Για τους φιλοξενούμενους ο Αντρές Νοτσιόνι ήταν συγκλονιστικός με 25 πόντους, ενώ Ερτέλ και Κασέρ ακολούθησαν έχοντας από 14. Με το αποτέλεσμα αυτό η Λαμποράλ γνώρισε την ένατη ήττα της σε δεκαοκτώ ματς ACB, βρισκόμενη, πλέον, στη δέκατη θέση της βαθμολογίας. Τέταρτη ανέβηκε, από την άλλη, η Μάλαγα μετά το 84-85 επί της Εστουδιάντες φτάνοντας σε απολογισμό 12-6.

Η, επίσης, αντίπαλος των Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού στο πέμπτο γκρουπ της Ευρωλίγκας, σ΄ ένα παιχνίδι που είχε εναλλαγές στο προβάδισμα στο σκορ πήρε το ματς με πέντε παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων και πρώτους σκόρερ τούς Βιντάλ και Ντράγκιτς, που είχαν από 14. Για τους «φοιτητές» ο Κάιλ Κούριτς ήταν καλύτερος παίκτης με 15 πόντους. Στους 5 πόντους σταμάτησε ο Χαριτόπουλος στην επικράτηση της Ομπραντόιρο, επί της Κανάριας 1939 με 84-76, ενώ ο Γιαννόπουλος πέτυχε 10 στο 93-72 της Μανρέσα από την Μπανταλόνα.