Ρεάλ, ακαταμάχητη στην Ισπανία!

Μπορεί να προερχόταν από την πρώτη ήττα στη σεζόν, όμως η Ρεάλ Μαδρίτης στην ACB δεν έχει αντίπαλο ως τώρα. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο επικράτησε εύκολα της Μάλαγα με 88-67 κι έκανε το 17-0 μετά από 17 αγωνιστικές!

Οι Καστιγιάνοι ολοκλήρωσαν αήττητοι τον πρώτο γύρο του ισπανικού πρωταθλήματος, με τον Σέρχιο Γιουλ να είναι συγκλονιστικός απέναντι στη Μάλαγα. Ο Ισπανός σούπερ σταρ έπαιξε 30.22 λεπτά, σκόραρε 23 πόντους με 6/8 τρίποντα και οδήγησε τη Ρεάλ σε μία ακόμη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι του Ζοάν Πλάθα είχαν πρώτους σκόρερ τούς Κουζμίνσκας και Στίματς, που σημείωσαν από 10 πόντους, ενώ για τους νικητές Μίροτιτς και Ροντρίγκεθ είχαν από 13, 11 ο Τρέμελ, ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης σημείωσε 7 με 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε στη Σεβίλλη, όμως κατάφερε να πάρει τη δωδέκατη νίκη της με τον Αμπρίνες να είναι πρώτος σκόρερ με 17 πόντους, ενώ ο Κώστας Παπανικολάιυ σε 26.31 είχε 3 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους Ανδαλουσιάνους ο Σάστρε με 15 πόντους και ο Σατοράνσκι με 14 ήταν οι πιο επικίνδυνοι παίκτες. Ο Ξανθόπουλος, στο 89-81, της Ομπραντόιρο επί της Μπιλμπάο είχε 8 πόντους σε 19.52 λεπτά συμμετοχές και 5 ριμπάουντ στο ενεργητικό τους.