Πρώτο δείγμα θετικό

Με νίκη ξεκίνησε τα φιλικά προετοιμασίας ενόψει του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας η Εθνική μας, παρά τις απουσίες των Σπανούλη και Μπουρούση, καθώς επικράτησε με 87-85 της Κροατίας.

Με νίκη ξεκίνησε τα φιλικά προετοιμασίας ενόψει του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας η Εθνική μας, παρά τις απουσίες των Σπανούλη και Μπουρούση,  καθώς επικράτησε με 87-85 της Κροατίας. Εξαιρετικοί Μαυροκεφαλίδης και Πρίντεζης. Με κάταγμα στη μύτη αποχώρησε ο Καϊμακόγλου.

Η Ελλάδα μπήκε δυνατά στο παρκέ, πήρε τον έλεγχο του ματς και παρά τις πολλές αλλαγές του Αντρέα Τρινκιέρι κατάφερε να προηγηθεί με 8-4 και 14-11. Οι Κροάτες με μπροστάρη τον Ούκιτς κατάφεραν αρχικά να ισοφαρίσουν σε 14-14 και εν συνεχεία με καλάθι του Τόμιτς να πάρουν το προβάδισμα (14-16). Το πρώτο δεκάλεπτο ωστόσο ολοκληρώθηκε με την Ελλάδα να έχει το προβάδισμα (17-16) χάρη στους πρώτους πόντους του Κατσίβελη σε επίπεδο Ανδρών.

Στη δεύτερη περίοδο οι Κροάτες μπήκαν και πάλι μπροστά στο σκορ με τον Μπογκντάνοβιτς (21-22), όμως η αντίδραση της ελληνικής ομάδας ήταν άμεση και με μπροστάρη τον Φώτση κατάφερε να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 11-2 και να πάρει πλεονέκτημα οκτώ πόντων (32-24). Η «χρβάτσκα» δεν το έβαλε κάτω και πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ (37-39) δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Με έξι προσωπικούς πόντους του Πρίντεζη, ωστόσο η Ελλάδα πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη 43-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αντρέα Τρινκιέρι συνέχισε να δοκιμάζει σχήματα, η Εθνική πάτησε… γκάζι και κατάφερε να προηγηθεί με 58-52 στα μισά της περιόδου. Οι Κροάτες προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ, όμως οι Βουγιούκας και Περπέρογλου με διαδοχικούς πόντους διαμόρφωσαν το 70-60 με τη συμπλήρωση τριάντα λεπτών αγώνα.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η Εθνική κατάφερε να ξεφύγει ακόμη και με 12 πόντους (72-60), ωστόσο η Κροατία με διαδοχικά τρίποντα από τους Μπογκντάνοβιτς και Ούκιτς μείωσε στο καλάθι (79-77).  Η ελληνική ομάδα με καλάθια των Ζήση και Μαυροκεφαλίδη πήρε και πάλι μια διαφορά ασφαλείας (85-80) 40” πριν το φινάλε. Μπογκντάνοβιτς και Σίμον ωστόσο δεν είχαν πει την τελευταία κουβέντα για την «χρβάτσκα» και με πέντε σερί πόντους ισοφάρισαν σε 85-85 οκτώ δεύτερα πριν το τέλος. Ο Πρίντεζης, όμως, με καλάθι στη λήξη έδωσε τη νίκη στην ομάδα μας.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 43-42, 70-60, 87-85.

Ελλάδα (Αντρέα Τρινκιέρι): Βασιλειάδης, Ζήσης 6, Περπέρογλου 3, Φώτσης 9 (8 ριμπ.), Παπανικολάου 4, Μαυροκεφαλίδης 16, Βουγιούκας 13, Καϊμακόγλου, Μπράμος 13, Πρίντεζης 14, Σλούκας 4, Καββαδάς 2, Κατσίβελης 3.

Κροατία (Γιάσμιν Ρέπεσα): Τόμιτς 6, Άντριτς 2, Ντρέιπερ 6, Μπογκντάνοβιτς 25, Ρούντεζ, Τόμας 15, Ούκιτς 14, Σίμον 9, Μάρκοτα 4, Α. Ντέλας 2, Ζόριτς 2.