Έμεινε ζωντανή η Φενέρ, σε 7ο παιχνίδι το πρωτάθλημα!

Φενέρμπαχτσε και Εφές μονομαχούσαν σε ένα σκληρό ντέρμπι για 30 λεπτά, όμως η ομάδα του Ομπράντοβιτς «κλείδωσε» την αντίπαλο της στην τέταρτη περίοδο και ισοφάρισε τη σειρά σε 3-3 με νίκη 85-69. Σε 7ο καθοριστικό τελικό θα κριθεί ο τίτλος.

Η Αναντολού Εφές έπαιξε την πρώτη της ζαριά για το πρωτάθλημα στην Ulker Arena, αλλά η πρωταθλήτρια Φενέρ αποδείχτηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει. Οι δύο ομάδες δεν άφηναν η μία την άλλη να ξεφύγει στο σκορ (17-14, 38-36, 53-52), όμως στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου κρίθηκαν όλα.

Η άμυνα των γηπεδούχων κράτησε την ομάδα του Αταμάν άποντη για περισσότερα από 4,5 λεπτά, έτρεξε σερί 13-0 με ηγέτη τον Γκούντουριτς και ουσιαστικά τελείωσε τον 6ο τελικό, αφού η διαφορά έφτασε ως και τους 16 πόντους λίγο αργότερα (69-53 με τρίποντο του Μέλι). Η Εφές προσπάθησε να αντιδράσει (38΄, 75-65), αλλά χρόνος και διαφορά δεν ήταν με το μέρος της πλέον.

Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Μάρκο Γκούντουριτς με 21 πόντους (5/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Σλούκας (11π, 8ας, 4ρ, αλλά και 5λάθη), Μέλι (14π, 5ρ, 2ας), Κάλινιτς (10π, 3ρ), Ντουβερίογλου (8π, 8ρ). Για την Εφές, που θα έχει την ευκαιρία να πάρει τον τίτλο στην έδρα της, κόστισε η αστοχία στα τρίποντα (8/32, 25%). Λάρκιν και Μίτσιτς είχαν μαζί 28 πόντους, αλλά και 10/23 σουτ, μεταξύ των οποίων 2/14 τρίποντα. Σίμον με 12 πόντους και Ντάνστον με 11 τους ακολούθησαν.