Αυτή η ομάδα έχει μέταλλο!

Η Εθνική Εφήβων παρ' όλο που βρέθηκε στο -11 στην τέταρτη περίοδο αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει και πήρε σπουδαία νίκη κόντρα στην Ισπανία με 89-85 έπειτα μάλιστα από δύο παρατάσεις.

Η Εθνική Εφήβων παρ’ όλο που βρέθηκε στο -11 στην τέταρτη περίοδο αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει και πήρε σπουδαία νίκη κόντρα στην Ισπανία με 89-85 έπειτα μάλιστα από δύο παρατάσεις.

Έτσι, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο δεύτερο γύρο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Τουρκία.

Πρωταγωνιστές για την Εθνική Ελλάδος ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι ο Χαραλαμπόπουλος (25π., 18 ριμπ., 6 ασίστ, 3 τάπες) ενώ ο Σταμάτης έκανε πράγματα και θαύματα 31π., 7 ριμπ., 4 ασίστ), ενώ καθοριστικοί ήταν και οι Οικονομόπουλος (10π.) και Παπαγιάννης (4π., 14 ριμπ., 6 τάπες).

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι Έλληνες μπήκαν κάπως νωθρά και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 8-4 αλλά με πραγματοποιώντας ένα σερί 9-0 πέρασε μπροστά (8-13) κρατώντας την Ισπανία άποντη για τέσσερα λεπτά.

Το σκορ είχε αρκετές διακυμάνσεις καθώς στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Παπαθεοδώρου ήταν αρκετά νευρικοί με τα ποσοστά ευστοχίας τους να κυμαίνονται σε χαμηλά επίπεδα.

Έτσι, το ημίχρονο έκλεισε με τους Ισπανούς να είναι μπροστά με τρεις πόντους (32-29).

Στην επανάληψη, η Ελλάδα πέρασε μπροστά στο σκορ με τέσσερις πόντους (34-38) αλλά η Ισπανία εκμεταλλεύτηκε κάποιες τεχνικές ποινές και ξέφυγε με 47-38 ενώ η διαφορά έφτασε στο τέταρτο δεκάλεπτο μέχρι και τους έντεκα πόντους (54-43).

Κάπου εκεί όμως μίλησαν οι ψυχές των νεαρών Ελλήνων και τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα μείωσαν στον πόντο με τρίποντα των Οικονομόπουλου και Κόνιαρη. Η Ελλάδα είχε το προβάδισμα μέχρι και 23 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ελλά δύο βολές του Αλόνσο 8” πριν το τέλος έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, οδηγώντας το στην παράταση.

Εκεί, οι διεθνείς ξέφυγαν με τέσσερις πόντους (70-74) αλλά ένα τρίποντο 21” πριν το τέλος των Ισπανών έκανε το παιχνίδι και πάλι ντέρμπι. Ο Σταμάτης ευστόχησε σε μία απ’ τις δύο βολές και δύο βολές του Γκαρθία έστειλαν το ματς σε νέα παράταση (75-75). Εκεί όμως, ο Σταμάτης έδειχνε . ασταμάτητος και με τρία δικά του τρίποντα έδωσε αέρα πέντε πόντων στην Ελλάδα και κάπου εκεί τελείωσαν όλα.

Δεκάλεπτα: 14-17, 32-29, 51-43, 65-65, 75-75 (α’ πρτ.), 85-89 (β’ πρτ.).

Ισπανία (Κουσπινέρα): Γκάγκο 2, Γκαγιάρδο 6 (2), Ιτούρια 2, Ορόθ, Γκαρθία 17 (1), Αλόνσο 29 (1), Μαρτίνεθ 7 (1), Χιμένεθ 4, Ντίαθ 2, Μεντιόλα 2, Σορόγια 2, Σίμα 12.

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 2, Κόνιαρης 10, Κώττας 1, Οικονομόπουλος 10, Μήτογλου 5, Μουράτος 1, Μπιλλής, Σταμάτης 31 (4), Παπαγιάννης 4, Χαραλαμπόπουλος 25 (2).