Το γύρισε στο τέλος η Τουρκία

Την πρώτη θέση του Α΄ ομίλου κατέλαβε η Ισπανία, έστω κι αν ηττήθηκε 65-57 από την οριστικά 3η του γκρουπ Τουρκία, για την 5η και τελευταία αγωνιστική της Α΄ φάσης του Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας.

Την πρώτη θέση του Α΄ ομίλου κατέλαβε η Ισπανία, έστω κι αν ηττήθηκε 65-57 από την οριστικά 3η του γκρουπ Τουρκία, για την 5η και τελευταία αγωνιστική της Α΄ φάσης του Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας. Χωρίς τον Παού Γκασόλ οι Ίβηρες συμβιβάστηκαν με την πρώτη ήττα τους, την οποία, όμως μεταφέρουν στην φάση των «12». Από 1 νίκη – 1 ήττα μεταφέρουν και οι Τούρκοι. Ο «αστέρας» των Ισπανών, Παού Γκασόλ, αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον αστράγαλο και προτιμήθηκε να μην πάρει χρόνο συμμετοχής, κάτι που «πλήρωσε» η παγκόσμια πρωταθλήτρια 2006 από την ασημένια παγκόσμια πρωταθλήτρια 2010.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 38-35, 55-49, 57-65

Η Ισπανία ήταν καλύτερη και προηγείτο στο μεγαλύτερο διάστημα με τους Μαρκ Γκασόλ, Φερνάντεθ και Ρέγιες να βρίσκουν λύσεις απέναντι στην τουρκική άμυνα. Το 19-10 του πρώτου δεκαλέπτου υπέρ των Ισπανών μετετράπη σε 38-35 στο ημίχρονο, αφού οι Τούρκοι απάντησαν με τρίποντα του Πρέλντζιτς και σταθερή αξία τον αρχηγό Χινταγιέτ Τούρκογλου. Στην 3η περίοδο, το σύνολο του Σέρτζιο Σκαριόλο βρήκε τρόπο να διευρύνει και πάλι την τιμή της διαφοράς, αλλά στην 4η περίοδο, η τουρκική άμυνα υποχρέωσε τους Ίβηρες στο αρνητικό ρεκόρ… των 2 μόλις πόντων σε 10 λεπτά. Οι Τούρκοι ισοφάρισαν 57-57, ο Τούρκογλου διαμόρφωσε έξω από τα 6.75 το 57-63, στα 31”. Το φάουλ του Γιουγ στον Αρσλάν, έστειλε τον Τούρκο γκαρντ στη γραμμή των βολών, απ’ όπου διαμόρφωσε το τελικό, 57-65.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σέρτζιο Σκαριόλο): Φερνάντεθ 11 (1), Ρούμπιο, Ναβάρο 9 (1), Καλντερόν 5 (1), Ρέγιες 11, Κλάβερ, Σαν Εμετέριο, Γιουγ, Γκασόλ Μ. 12 (1), Ιμπάκα 9, Σάδα

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ορχούν Ενέ): Ακιόλ, Γκιουλέρ, Πρέλντζιτς 18 (3), Ονάν 5 (1), Ιλιασόβα 6, Τουρκιλμάζ, Τουντσερί, Σαβάς, Ασίκ 12, Αρσλάν 10 (1), Καντέρ 2, Τούρκογλου 12 (1)