Με Ματσιούλις και Κλέιζα στον τελικό!

Με τους Γιόνας Ματσιούλις (23 π.) και Λίνας Κλέιζα (22 π.) να πραγματοποιούν μεγάλη εμφάνιση η Λιθουανία διέλυσε (77-62) την Κροατία στον ημιτελικό του Ευρωμπάσκετ και προκρίθηκε ύστερα από δέκα χρόνια στον τελικό της διοργάνωσης. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπογκντάνοβιτς (15 π.).

Οι Λιθουανοί μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι  και με μπροστάρη τον Λίνας Κλέιζα, ο οποίος σημείωσε 12 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 24-19. Η εικόνα δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, με τους Λιθουανούς να διατηρούν ισχνό προβάδισμα (40-37) χάρη στην εξαιρετική τους άμυνα.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας ήταν καταιγιστική. Με άμυνα για σεμινάριο και τον Γιόνας Ματσιούλις να πετάει… φωτιές στην επίθεση, οι Λιθουανοί έτρεξαν ένα επιμέρους  σκορ 21-8 και ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 16 πόντων (61-45).  Στην τελευταία περίοδο η Λιθουανία βρέθηκε ακόμη και στο +20 (69-49). Οι Κροάτες προσπάθησαν να ανακάμψουν, όμως δεν τα κατάφεραν και η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Ευρωμπάσκετ με το τελικό 77-62.

Στον μεγάλο τελικό οι Λιθουανοί θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του άλλου ημιτελικού ανάμεσα σε Γαλλία και Ισπανία. Από την άλλη οι Κροάτες θα αντιμετωπίσουν στον μικρό τελικό τον ηττημένο του συγκεκριμένου ζευγαριού με στόχο το χάλκινο μετάλλιο.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 40-37, 61-45, 77-62

Λιθουανία (Γιόνας Καζλάουσκας): Μοτεγιούνας, Καλνιέτις 18 (3), Κουζμίνσκας, Ντ. Λαβρίνοβιτς 2, Ματσιούλις 23 (6 ριμπάουντ), Ντελινινκάιτις, Σεϊμπούτις 2, Κλέιζα 22 (11 ριμπάουντ), Κσ. Λαβρίνοβιτς, Πότσιους, Βαλαντσιούνας 6 (5 κοψίματα), Γιαβτόκας 4

Κροατία (Γιασμίν Ρέπεσα): Τόμιτς 7 (6 ριμπάουντ), Άντριτς 3, Ντρέιπερ 5, Μπογκντάνοβιτς 15, Σάριτς 4, Ρούντεζ 5, Ούκιτς 1 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σίμον 9, Μάρκοτα 5, Μ. Ντέλας, Ζόριτς 8, Α. Ντέλας