Το «μπαμ» και η Εσθονία!

Μετά από δύο ήττες στον όμιλο της Ρίγα, για το Ευρωμπάσκετ, η Εσθονία νίκησε την Ουκρανία με 78-71, πέτυχε την πρώτη νίκη στο θεσμό κι ελπίζει, πλέον, για την πρόκριση.

Το πρώτο ημίχρονο πήγε ευνοϊκά για το θεωρητικό φαβορί του ζευγαριού, που έμεινε στην τελευταία θέση δίχως νίκη σε τρεις αγώνες. Λόγω της καλής δεύτερης περιόδου των Ουκρανών, το ημίχρονο έληξε 38-28. Ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 22-6 οι Εσθονοί αντέδρασαν, γυρνώντας το ματς και με τους 28 πόντους που πέτυχαν στην τέταρτη περίοδο δεν γινόταν ν΄ απειληθούν.

Πρώτος σκόρερ για τους Ουκρανούς ήταν ο Ραντλ με 22 πόντους, ενώ Μίσουλα και Ζάιτσεφ είχαν από 11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Για την Εσθονία ο Άρμπετ είχε 26 πόντους, ο Βέιντεμαν 15 και ο Ταλτς 10. Τα δεκάλεπτα: 15-14, 38-28, 44-50, 71-78.