Φινλανδία, η… τιμωρός

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στις δύο παρατάσεις, η Φινλανδία τιμώρησε την αυτοκαταστροφική Πολωνία και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της (90-87) στο Ευρωμπάσκετ του 2017.

Τρομερή εμφάνιση από τον Λάουρι Μαρκάνεν με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του ταλαντούχου άσου των Σικάγο Μπουλς ο Κόπονεν με 21 πόντους και 7 ασίστ, ενώ από την ομάδα του Τέιλορ ξεχώρισαν οι Σλότερ και Βαζίνσκι που σημείωσαν από 18 πόντους.

Οι Πολωνοί με μπροστάρη τον Έι Τζέι Σλότερ, σε ένα ματς όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, προηγήθηκαν με +9 (57-66) περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος και όλα έδειχναν πως θα πανηγυρίσουν τη νίκη, όμως κατάφεραν να… αυτοκτονήσουν. Με διαδοχικούς πόντους του Λάουρι Μαρκάνεν, η οικοδέσποινα του πρώτου ομίλου, έτρεξε σερί 9-0 και έστειλε το ματς σε έξτρα πεντάλεπτο (66-66).

Οι αλλαγές στο προβάδισμα συνεχίστηκαν και στην παράταση. Η Πολωνία προηγήθηκε 76-78, 13 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, όμως ο Μαρκάνεν είχε πάρει… φωτιά και 3’’ προτού ακουστεί η κόρνα ισοφάρισε σε 78-78. Ο Βαζίνσκι αστόχησε μετά την επαναφορά και το ματς οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση.

Ο ταλαντούχος φόργουορντ των Σικάγο Μπουλς συνέχισε τα… όργια και στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο και η Φινλανδία ξέφυγε με 89-84. Με 7’’ να απομένουν για το τέλος ο Σλότερ με τρίποντο μείωσε σε 89-87, ενώ στη συνέχεια ο Κόπονεν με 1/2 βολές έδωσε «μαξιλαράκι» τριών πόντων στους Σκανδιναβούς. Στην τελευταία φάση ο Κούλιγκ έστειλε τη μπάλα εκτός ορίων και η Πολωνία έχασε την ευκαιρία να επιχειρήσει να στείλει το ματς και σε τρίτη παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 18-8, 36-32, 52-52, 66-66, (α’ πρτ.), 78-78, (β’ πρτ.) 90-87

Φινλανδία (Ντέτμαν): Κοϊβίστο 6, Χαφ, Λι 4, Σάλιν 10, Κότι 8, Κόπονεν 21, Νούτινεν, Ράνικο 2, Μάρκανεν 27, Γουίλσον, Μέρφι 12.

Πολωνία (Τέιλορ): Τσελ, Σλότερ 18, Κούλιγκ 12, Ζαμοΐσκι 2, Πονίτκα 14, Βαζίνσκι 18, Κοζάρεκ 3, Γκιέλο 11, Καρνόβσκι 9, Χρίτσανιουκ.