Ολοταχώς για πρωτιά η «Μπάρτσα» (video)

Η Μπαρτσελόνα με αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο, επικράτησε πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 80-70 της Αρμάνι Μιλάνο, έκανε το 6/6 στο Top-16 της Ευρωλίγκας και παρέμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή του Ε' ομίλου.

Η Μπαρτσελόνα με αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο, επικράτησε πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 80-70 της Αρμάνι Μιλάνο, έκανε το 6/6 στο Top-16 της Ευρωλίγκας και παρέμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή του Ε’ ομίλου.

Κορυφαίοι για τους «μπλαουγκράνα» οι Μπραντ Όλεσον (17 π.) και Άντε Τόμιτς (16π.), ενώ καλή ήταν και η εμφάνιση του Κώστα Παπανικολάου κυρίως στο τέταρτο δεκάλεπτο. Από τους Ιταλούς, ο Κιθ Λάνγκφορντ τελείωσε το ματς με 18 πόντους, ενώ 14 πρόσθεσε ο Σάμιουελς.

Οι Ιταλοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, κατάφεραν  να κρατήσουν χαμηλά στο σκορ τη Μπαρτσελόνα και με πολύ καλά ποσοστά έξω από τη γραμμή των 6,75 μ.  έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα τριών πόντων 12-15.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν ακόμη και με πέντε πόντους (16-21), ωστόσο κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση της Μπαρτσελόνα, η οποία με μπροστάρη τον Σάδα, όχι μόνο κατάφερε να προσπεράσει στο σκορ (27-25), αλλά να πάρει και πλεονέκτημα πέντε πόντων (30-25). Οι Ιταλοί, πάντως είχαν και πάλι τη λύση και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με ισχνό προβάδισμα (35-37).

Η καλή άμυνα, αλλά και η ευστοχία της Αρμάνι από την περιφέρεια συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου και κατάφερε να προηγηθεί με 45-39. Η είσοδος των Χουέρτας και Αμπρίνες έδωσε λύσεις στους Καταλανούς, κυρίως στην επίθεση και με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου κατάφεραν να μειώσουν στο τρίποντο (49-52).

Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, μπήκε πιο αποφασισμένη, πάτησε γκάζι στην επίθεση και με επιμέρους 9-2 προηγήθηκε με 58-54, αναγκάζοντας τον Λούκα Μπάνκι να πάρει εσπευσμένα time out. Οι φωνές του Ιταλού τεχνικού έπιασαν τόπο και η Αρμάνι κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ (62-60) έξι λεπτά πριν το φινάλε. Κάπου εκεί όμως οι Ισπανοί πάτησαν εκ νέου το γκάζι και αφού προηγήθηκαν με 70-62, έφτασαν τελικά στη νίκη με το τελικό 80-70.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 35-37, 49-52, 80-70

Μπαρτσελόνα (Τσάβι Πασκουάλ): Χουέρτας 9 (1), Ναβάρο 6, Παπανικολάου 3 (1),Λόρμπεκ 4, Τόμιτς 16, Ντόρσεϊ 6, Σάδα 7, Αμπρίνες 7 (1), Όλεσον 17 (3), Νάχμπαρ 5 (1)

Αρμάνι Μιλάνο (Λούκα Μπάνκι): Τζέρελς 12 (2), Χάκετ 9, Μος 5 (1), Σι Τζέι Γουάλας 3 (1), Λαουάλ 6, Τζεντίλε, Τσερέλα 3 (1), Μέλι, Λάνγκφορντ 18 (2), Σάμιουελς 14

Η βαθμολογία του Ε’ ομίλου (6η αγωνιστική)

Μπαρτσελόνα 6-6
Ολυμπιακός 4-2
Αρμάνι Μιλάνο 3-3
Παναθηναϊκός 3-3
Ουνικάχα Μάλαγα 3-3