Νίκησε αλλά δεν χάρηκε (video)

Η Λιέτουβος Ρίτας επικράτησε της Μπάμπεργκ με 67-62 για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας αλλά δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά του πρώτου γύρου (-6) και μειονεκτεί σε περίπτωση ισοβαθμίας. Κορυφαίος για τους νικητές ο Ρεϊνάλντας Σεϊμπούτις με 19 πόντους.

Η Λιέτουβος Ρίτας επικράτησε της Μπάμπεργκ με 67-62 για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας αλλά δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά του πρώτου γύρου (-6) και μειονεκτεί σε περίπτωση ισοβαθμίας. Κορυφαίος για τους νικητές ο Ρεϊνάλντας Σεϊμπούτις με 19 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, χωρίς να παρουσιάζουν μεγάλες διαφορές. Έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε ισόπαλο με 15-15. Η Λιέτουβος ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε στο τέλος του ημίχρονου να πάρει μια διαφορά 7 πόντων (35-28).

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να συντηρήσουν τη διαφορά που είχαν και παρόλο που έδειξαν μια καλύτερη εικόνα, η Μπάμπεργκ έφερε και πάλι τη διαφορά στους 7 πόντους και έτσι έκλιεσε το δεκάλεπτο (50-43).

Στην τελευταία περίοδο η γερμανική ομάδα έκανε την αντεπίθεσή της και κατάφερε να μειώσει το ματς στο καλάθι (50-48) αρχικά και 2 λεπτά πριν το τέλος στο 61-58. Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του και η Λιέτουβος πήρε τη νίκη με 67-62, αλλά δεν κάλυψε το -6 του πρώτου αγώνα και σε περίπτωση ισοβαθμίας μειωνεκτεί.

Δεκάλεπτα: 15-15, 35-28, 50-43, 67-62

Λιέτουβος Ρίτας (Μασκολιούνας): Nτούλκις 1, Μπαμπράουσκας 4, Σεϊμπούτις 19, Μπουτερλεβίτσιους 8 (2), Σαμαρτζίσκι 2, Κατελίνας 3, Νέντοβιτς 7 (1), Ραντόσεβιτς 11, Ιβάνοβ 4, Μπλουμς 8 (2).

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Γκίπσον, Γκόλντσμπερι 7 (1), Νάχμπαρ 12 (1), Τάντα 7 (1), Νιούμαν, Φορντ 5, Τζέικομπσεν 10 (2), Γκαβέλ 9 (1), Ζίρμπες 12, Ογκιλβί.