Πρώτη νίκη για Λιέτουβος Ρίτας

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Λιέτουβος Ρίτας, επικρατώντας της Παρτιζάν 69-61 με πρωταγωνιστές τους Ρενάλντας Σεϊμπούτις και Πρέντραγκ Σαμαρντζίσκι.

Η Παρτιζάν ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και βρέθηκε μπροστά ακόμα και με επτά πόντους (13-20). Η Λιέτουβος όμως με σερί 10-0 έκλεισε την περίοδο μπροστά με 23-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας διαφορά εννέα πόντων (40-31).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λιέτουβος Ρίτας συνέχισε να έχει τον έλεγχο και άνοιξε την ψαλίδα ακόμα και τους 12 πόντους στο 33ο λεπτό (61-49).

Στα τελευταία λεπτά δεν απειλήθηκε και έτσι πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα,  αντίθετα για την Παρτιζάν αυτή ήταν η τρίτη της ήττα σε ισάριθμα ματς.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Ρενάλντας Σεϊμπούτις και Πρέντραγκ Σαμαρντζίσκι που σημείωσαν από 14 πόντους ο καθένας. Πρώτος σκόρερ για την Παρτιζάν ήταν ο Βλάντιμιρ Λούσιτς με 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-20, 40-31, 55-48, 69-61

Λιέτουβος Ρίτας (Μασκολιούνας): Βαμπράουσκας 2, Σεϊμπούτις 14, Ντίλις, Σαμαρντζίσκι 14, Κατελίνας 10, Νέντοβιτς 9, Γιομάντας 1, Ραντόσεβιτς 8, Ιβάνοφ 4, Μπλουμς 6

Παρτιζάν (Βουγιόσεβιτς): Τόμας, Γουέστερμαν 3, Λούσιτς 17, Μιλοσάγεβιτς 12, Μπογκντάνοβιτς 5, Γκάγκιτς 5, Μούσλι 8, Κακάρεβιτς, Γκόρντον 8, Άντοσιτς, Μπερτάνς 3