Βαλένθια-Ερ. Αστέρας 91-71, επιστροφή στις νίκες με επιβλητικό τρόπο (hls)

Η Βαλένθια πέτυχε την πρώτη νίκη της ιστορίας της επί του Ερυθρού Αστέρα και μάλιστα με επιβλητικό τρόπο 91-71, έχοντας 5 διψήφιους και 22 ασίστ για 10 λάθη.

Οι γηπεδούχοι μετά το 5λεπτο επέβαλλαν το δικό τους ρυθμό και μέχρι το 17ο λεπτό έκαναν περίπατο  προηγούμενοι με 17 πόντους. Στο τελευταίο 3λεπτο του ημιχρόνου ο Ερυθρός Αστέρας έκανε επί μέρους 2-12 για να κλείσει το ημίχρονο στο -7, 49-42.

Μείωσε ακόμη περισσότερο στους -5, αλλά ένα 8-0 από Κάλινιτς και Σάστρε επέτρεψε στην Βαλένθια να ξεφύγει και να μην κοιτάξει ποτέ ξανά πίσω.

Οι νυχτερίδες είχαν 5 διψήφιους με 67% δίποντο και 45% τρίποντο, ενώ είχε +12 στην αναλογία ασίστ λαθών. Από την άλλη διασώθηκε μόνο ο Ο Μπράιαντ με 21 πόντους, ενώ ο Αστέρας μάζεψε 17 επιθετικά χωρίς να πληγώσει την Βαλένθια.