Πέρασε από το «Αστρομπάλ» η Εφές (video)

Η Εφές επικράτησε στην Γαλλία της Βιλερμπάν με 90-84 κι έσπασε το αήττητο του «Αστρομπάλ» καθώς εκεί η ASVEL μετρούσε τέσσερις νίκες σε ισάριθμα ματς.

Η τουρκική ομάδα στηρίχθηκε στην ποιότητα των τριών γκαρντ της, εν απουσία του τραυματία Μπράϊαν Ντάνστον. Οι Λάρκιν (19π.), Μπομπουά (16π.) και Μίτσιτς 16π.-8ας.) σημείωσαν τους 51 από τους 90 πόντους κι έδωσαν λύσεις κάθε φορά που οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν αν επιστρέψουν στο σκορ.
Η Εφές έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 22-25 και το ημίχρονο στο 45-46.

Η Βιλερμπάν περνούσε την μπάλα στο ζωγραφιστό, είχε καλά ποσοστά έξω από τα 6.75 κάτι όμως που δεν συνεχίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν η άμυνα της Εφές δυνάμωσε. Παρόλα ταύτα ήταν πίσω με 66-70 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου παίρνοντας λύσεις στην επίθεση από Τέιλορ (12π.), Τζεκίρ (12π.) και Ζαν Σαρλ (12π.).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως η Εφές ξέφυγε με 73-82 στα μισά του και ουσιαστικά τελείωσε το ματς.