Νίκη με ανατροπή η Βαλένθια (video)

Με πρωταγωνιστές τους Αμπάλντε και Λόιντ, η Βαλένθια επιβλήθηκε 94-90 της Ζενίτ και πανηγύρισε την 3η φετινή της νίκη στη Euroleague.

Η ομάδα του Τζάουμε Πονσαρνάου βρέθηκε ακόμη και στο -11 (46-57) στο φινάλε της τρίτης περιόδου, όμως δεν πέταξε «λευκή πετσέτα». Με «βομβαρδισμό» τριπόντων από Αμπάλντε και Λόιντ, οι γηπεδούχοι έφεραν… τούμπα το ματς (74-71) πέντε λεπτά πριν το τέλος. Την ίδια στιγμή για τη Ζενίτ πάλευε ολομόναχος ο Ρένφρο (17 πόντοι, όλοι στην τέταρτη περίοδο), όμως δεν ήταν αρκετός.

Η Βαλένθια είχε βρει για τα καλά ρυθμό, προηγήθηκε με 83-78 και παρά την προσπάθεια του Ρένφρο, διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τέλους, πανηγυρίζοντας την τρίτη νίκη στην έδρα της.

Στους 18 πόντους σταμάτησε ο Αμπάλντε, 17 πρόσθεσε ο Λόιντ και 12 ο Τόμπι για τους νικητές. Από τη Ζενίτ ξεχώρισαν ο Ρένφρο με 17 πόντους και ο Γουίλ Τόμας (17π.) που επέστρεψε ως αντίπαλος στη Βαλένθια, ενώ ο Αγιόν σκόραρε 13.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 33-38, 57-63, 94-90.